Polonya liderinin uçağı düştü: 97 ölü

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski’nin içinde bulunduğu uçak, Rusya'da düştü. 97 kişi taşıyan uçaktan kurtulan olmadı.

Haberler 10.04.2010 - 10:32

Polonya liderinin uçağı düştü: 97 ölü

Polonya'nın başkenti Varşova'dan Rusya'nın Smolensk kentine giden Rus yapımı Tupolev-154 tipi uçak, havaalanına 1.5 kilometre kala düştü.

97 kişiyi taşıyan uçakta, Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi de bulunuyordu.


Uçakta ayrıca Genelkurmay Başkanı Franciszek Gagor ve Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrej Kremer de vardı.

Kazada uçakta bulunan yolculardan kurtulan olmadı.


ANMAYA GİDİYORLARDI
Kaczynski ve beraberindeki heyet, Sovyetler Birliği liderlerinden Josef Stalin dönemindeki Rus ve Polonyalı kurbanlar için düzenlenen anma törenine katılmak için Smolensk kenti yakınlarındaki Katin'e gideceklerdi.

Binlerce Polonyalı savaş mahkumunun Sovyetler Birliği güçleri tarafından 1940 yılının sonbaharında katledildiği belirtilirken, Polonya bunu Sovyetler'in kendilerine yönelik baskısının sembolü olarak değerlendiriyor.

Uçakta katliam kurbanlarının yakınları da bulunuyordu.

PİLOT HATASI MI?
Adı açıklanmayan bir yetkili, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, ilk incelemelere göre, uçağın düşmesine mürettebatın hatasının yol açtığını gösterdiğini belirterek, "Kazaya pilotların iniş sırasında manevra hatasının yol açtığını düşünüyoruz" dedi.

Fransız haber ajansı AFP de Rus yetkililerin, sis yüzünden uçağın Minsk veya Moskova'ya inmesi önerisinde bulunduğunu, ancak pilotun Smolensk'e inmeye karar verdiğini bildirdi.

Interfaks ajansına dayanılarak verilen haberde, uçağın dördüncü iniş girişimi sırasında düştüğü kaydedildi.

ÜLKE SEÇİME GİDİYOR
Hükümet sözcüsü Pawel Gras, kazanın ardından yaptığı açıklamada, "Anayasaya uygun olarak erken devlet başkanlığı seçimi yapmak durumundayız" dedi.

Gras, meclisin alt kanadının başkanı Bronislaw Komorowski'nin şimdilik devlet başkanlığına vekalet edeceğini söyledi.

Anayasa uzmanları, seçim gününün iki hafta içinde ilan edilmesinin ve seçimin ilan tarihinden sonraki iki ay içinde yapılmasının gerektiğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...