Polonya'da anma törenleri

Bugün II.Dünya Savaşının başlangıcının 70'nci yıldönümü... Savaşın başladığı Polonya'da anma törenleri düzenleniyor.

01.09.2009 - 11:27

Polonya'da anma törenleri

Polonya'da gerçekleştirilen II. Dünya Savaşı'nın başlangıcının 70. yıl dönümü törenleri ,şafakta yapılan hüzünlü bir anma ile başladı.

Baltık Denizi kıyısındaki Gdansk/Danzig kentindeki tören, 1 Eylül 1939'da Alman Schleswig-Holstein zırhlısının Polonya'da Westerplatte'yi bombalamaya başladığı saat olan 04.45'te (TSİ 05.45) başlatıldı.

Polonya Devlet Başkanı Lech Kazinski, yaptığı konuşmada, "Westerplatte bir sembol, güçlüye karşı zayıfın kahramanca savaşmasının sembolü" dedi.

Kazinski, bunun ayrıca "o günlerin kahramanlarının, Westerplatte kahramanlarının, 2. Dünya Savaşı'nda Alman Nazilerine karşı, Bolşevik totalitarizmine karşı savaşan tüm askerlerin zaferi" olduğunu söyledi.

Başbakan Donald Tusk da, benzer övgüler içeren konuşmasında, tarihten alınan dersleri unutma tehlikesine dikkati çekti.

İlk tören Alman ordusunun savaşı başlatan bombardımanı yaptığı Wester-Platte'de yapıldı. Polonya Devlet Başkanı Kazinski, II. Dünya Savaşı’nda Alman Nazileri’ne ve Bolşevik totalitarizmine karşı zafer kazandıklarını söyledi.

Savaşta karşı karşıya gelen ülkelerin liderleri biraraya gelecek. Törenlere Almanya Başbakanı Merkel'le Rusya Başbakanı Putin’in de aralarında olduğu 20 kadar lider katılacak. Liderler arasında Fransa Başbakanı Francois Fillon, Litvanya Başbakanı Andrius Kubilis, İsveç Başbakanı Frederik Reinfeldt ile Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband de bulunuyor. ABD, anma törenlerinde Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones tarafından temsil edilecek.

II. Dünya Savaşı’nda 50 milyondan fazla kişi ölmüştü. Savaş Almanya'nın teslim olmasıyla 8 Mayıs 1945'te sona erdi. Amerikan ordusunun attığı atom bombalarının ardından Japonya da teslim olmuştu.

1 Eylül, savaş sonrası Dünya Barış Günü olarak kabul edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...