Polonya asker sayısını yüzde 50 artırıyor

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Polonya'nın önümüzdeki yıllarda 120 bin olan asker sayısını yüzde 50 oranında artırmayı planladığını söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 21.04.2016 - 16:09

Polonya asker sayısını yüzde 50 artırıyor

TVN24 televizyon kanalına açıklamada bulunan Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, bu yıl sonuna kadar ülkenin doğu kanadında savunmaya yönelik yeni üç tugayın oluşturulacağını belirtti.

Macierewicz, “Ordumuzu geliştirmeye karar verdik. Polonya’nın asker sayısı en az yüzde 50’ye kadar artacak. Bu planımızı önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz” dedi.

Önlemlerin savunma güçlerinin büyütülmesiyle sınırlı kalmayacağını ifade eden Macierewicz, aynı zamanda Polonya’nın bazı yeni özel askeri birimler oluşturacağını söyledi.

Polonya haber ajansı PAP'a göre Polonya'nın ordusunu büyütme kararının arkasında bölgedeki jeopolitik gelişmeler ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı agresif tutumu yatıyor.

NATO üyesi olan Polonya’nın silahlı kuvvetlerinde yaklaşık 120 bin asker bulunuyor.

NATO VE RUSYA TOPLANTISINDA UZLAŞMA ÇIKMAMIŞTI

NATO-Rusya Konseyi toplantısı 2 yıl aradan sonra dün gerçekleştirilmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ve Rusya arasında derin ve kalıcı anlaşmazlıklar olduğunu belirtmişti.

NATO ile Rusya arasındaki siyasi diyaloğun açık tutulmasının tüm tarafların faydasına olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, toplantıda Ukrayna’da ve çevresindeki kriz, bu konuyla ilgili askeri faaliyetler, şeffaflık ve risklerin azaltılması ile Afganistan’daki güvenlik durumunun ele alındığını ifade etmişti.

Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından 2 yıl sonra ilk kez toplanan NATO-Rusya Konseyi büyükelçiler düzeyinde yapılmıştı. Toplantı planlanandan 1.5 saat daha uzun sürmüş ancak iki taraf yaklaşım farklılıklarını giderme konusunda anlaşamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...