Portekiz'de 3 günde 183 yangın

Portekiz son yıllarda ülkede görülen en büyük orman yangınlarına karşı mücadele veriyor. Ülkede son 3 günde 183 yangın çıktı.

Anadolu Ajansı 09.08.2016 - 13:36

portekiz orman yangın090816.jpg

Portekiz'de son 3 günde 183 yerde yangın çıktığı belirtilirken, özellikle ülkenin kuzeydeki Porto, Aveiro ve Braga yerleşim yerlerindeki yangınların ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi.

Portekiz Ulusal Sivil Koruma Müdürlüğü, mevcut durumu "çok kritik" olarak tanımlarken 12 yerdeki yangınların büyük çaplı olduğunu duyurdu.

Yangınları söndürmek için aralarında asker ve gönüllülerin de bulunduğu toplam 4 bin 500 kişinin çalıştığı, havadan 33, karadan da bin 300 aracın çalışmalara katıldığı kaydedildi.

Yangınlardan dolayı bazı küçük yerleşim yerlerindeki evlerin tedbir amaçlı boşaltıldığı, dumandan dolayı özellikle yaşlıların solunum zorluğu çektiği ve ayrıca tarım sektörünün de ciddi zarar gördüğü ifade edildi.

İSPANYA'DA YENİ ORMAN YANGINLARI

Son 1 haftadır yangınlarla mücadele eden İberya yarımadasının diğer bir ülkesi İspanya'da da yeni orman yangınları çıktı.

Ülkenin kuzeyindeki Galisya bölgesinin iki farklı yerinde dün çıkan orman yangınlarından dolayı 400 hektardan fazla alanın yandığı, söndürme çalışmalarına havadan ve karadan devam edildiği belirtildi.

Kanarya Adaları ve Katalonya'daki orman yangınları ise kontrol altına alındı.

Sayfa Yükleniyor...