Portekiz'de seçimin galibi merkez sağ oldu

Portekiz'de dün düzenlenen genel seçimleri sağ koalisyon kazandı. Oyların yüzde 37'sini alan merkez sağ koalisyon hükümeti kuracak çoğunluğa ise ulaşamadı.

ntv.com.tr 05.10.2015 - 11:39

portekiz-seçim-merkez-sağ051015.jpg

Başbakan Passos Coelho liderliğindeki merkez sağ koalisyon oyların yüzde 37'sini aldı. Sağ koalisyon 230 sandalyeli mecliste 99, ana muhalefette olan Sosyalist Parti ise 85 milletvekili kazandı.

Başbakan Passos Coelho yeniden iktidar olmak için 17 sandalyeye ihtiyaç duyuyor. Başbakan Passos Coelho koalisyon için önümüzdeki hafta diğer partilerle görüşmelere başlayacağını söyledi. Coelho önceliklerinin "gerekli reformları" yapmak olduğunu belirtti.

Dünkü parlamento seçimlerinde oyların yüzde 32'sini alan Sosyalist Parti lideri Antonio Costa yenilgiyi kabul etti ve Başbakan Passos Coelho'yu kutladı. Seçimde oyların yüzde 10'nu alan Sol Blok da parlamentoda 19 sandalye kazandı.

Son 4 yılda ülkesini ekonomik krizden çıkarmak için sert kemer sıkma programları uygulayan sağ koalisyon hükümetinin, bu seçimde oy oranı düşmesine rağmen, aldığı bu sonuç önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Yaklaşık 9.7 milyon Portekizli seçmenin kayıtlı olduğu seçimlere katılımın, 2011 yılına oranla yaklaşık 3 puan yüksek olduğu belirtildi.

Yüksek katılımdan dolayı bazı seçim merkezlerinde oy sırasında bekleyen vatandaşlara, Ulusal Seçim Merkezi'nin (CNE) kararıyla, sandıkların resmen kapandığı saat 19.00'dan sonra da oy kullanma izni verildi. CNE ayrıca, 3 yerde oy kullanma işlemlerinin geç başladığını ve gün içerisinde 224 sandıkta protesto olaylarının yaşandığını duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...