Predatorları aşiretler tespit edecek

ABD'nin insansız hava araçları predatorlarla Pakistan topraklarında düzenledikleri saldırıları tespit etmek amacıyla aşiret liderlerine bedava dijital kameralar dağıtılacak.

27.10.2011 - 11:07

Predatorları aşiretler tespit edecek

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, insan hakları avukatları bugün toplanacak olan aşiretler meclisi Loya Jirga'da liderlere ilk aşamada 50 kadar dijital kamera verecek.

Liderlerden insansız uçakların etkilerini kamerayla fotoğraflamaları istenecek, kameralar fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildiğini gösterecek.

Times'ın bildirdiğine göre Veziristan'da yaşayanlar, bölgeye gazeteciler giremediği için ölen masum sivillerin gerçek sayısının da bildirilmediğine dikkat çekiyorlar.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'den yetkililer, Beyaz Saray'ın varlığını resmen kabul etmediği, insansız uçaklarla düzenlenen saldırılarda sivil ölümlerin çok az olduğunu belirtiyor. Ancak yerel halk ve bağımsız araştırmacılar ise çoğu kadın ve çocuk, yüzlerce kişinin öldürüldüğünü ya da yaralandığını savunuyor.

TALİBAN'IN ÜST DÜZEY KOMUTANLARINDAN MOLLA NAZIR ÖLDÜ
İnsansız Amerikan uçağının Pakistan'ın Güney Veziristan bölgesinde bu sabah düzenlediği füze saldırısında ölenler arasında Taliban'ın etkili komutanlarından Molla Nazır'ın da olduğu bildirildi.

Pakistan televizyonları, insansız Amerikan uçağının Tora Gola köyünde hareket halindeki araca düzenlediği füze saldırısında ölen beş kişiden birinin Taliban örgütünün önde gelen komutanlarından Nazır olduğunu duyurdu.

Amerikan saldırısında öldürülen diğer dört kişinin de Taliban militanları olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...