Protestocu 4 eski öğrenciye 2,8 milyon dolar tazminat

ABD'de başkent Washington'un yerel otoriteleri ile federal yetkililer, 2002 yılındaki toplantıları protesto sırasında gözaltına alınan 4 eski öğrenciye 2,8 milyon dolar tazminat ödeyecek

Anadolu Ajansı 14.04.2016 - 20:26

Protestocu 4 eski öğrenciye 2,8 milyon dolar tazminat
Arşiv

Amerikalı bazı yetkililerin, 2002 yılında gerçekleşen IMF ve Dünya Bankası protestoları sırasında gözaltına alınan 4 eski öğrenciye 2,8 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Başkent Washington'da 14 yıl önce yapılan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları sırasında polis, Pershing Parkı'ndaki protestoculara sert müdahalede bulunmuş, gözaltına alınan yaklaşık 400 kişi de polisin bu muamelesini mahkemeye taşımıştı.

Açılan davalar sonucu bugüne kadar protestoculara yaklaşık 11 milyon dolar ödeyen Washington'daki yerel otoriteler ile federal yetkililer, konuyla ilgili son davada da taraflarla anlaşmaya vardı.

Yerel yetkililer, George Washington Üniversitesinin 4 eski öğrencisi ile avukatlarına 2,8 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Öğrencilerin her birine 110 bin dolar ödeyecek olan yetkililer, davacıların avukatlarına da 2,35 milyon dolar ödeyecek.

Ayrıca federal yetkililer de her bir öğrenciye 5 bin dolar tazminat ödeyecek.

Washington polisi, tepki çeken müdahalelerinin ardından büyük grupların etrafının sarılması ve sonrasında gözaltına alma yöntemlerinde değişikliğe gitmek zorunda kalmıştı.

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları, her yıl başkent Washington'da belirli gruplar tarafından protesto ediliyor.

2002 yılındaki protestolarda küreselleşme karşıtları, AIDS araştırmalarına daha fazla para ayrılması ve küresel ekonomik politikalarda değişiklik yapılması çağrısında bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...