NTV

Protestoculara PKK saldırısı

Dünya

Paris'te terörü kınamak için toplanan Türk göstericilere, PKK yanlısı grubun taşlarla yaptığı saldırıda, bir Türk genci ciddi bir şekilde yaralandı.

Fransa'nın başkenti Paris'te Türkiye'deki terörü kınamak için gösteri yapmak isteyen Türk kökenlilere, bölücü terör örgütü yandaşları taş ve sopalara saldırdı.

Bastille meydanında yerel saatle 15.00'te başlayacak gösteri öncesinde, PKK yandaşları, ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda toplanmaya çalışanlara taş ve sopalarla saldırdı.

Fransız polisi, göstericileri korumak için bölgeyi kordon altına alırken, PKK yandaşlarına da göz yaşartıcı bomba attı. Polisin bölgeyi trafiğe kapattığı, PKK yandaşlarını zor kullanarak dağıttığı gözlendi.

Türk derneklerinden alınan bilgiye göre, Hasan Aksoy isimli Türk gencinin polis tarafından hastaneye kaldırıldığı ve sağlık durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

VİYANA'DA TERÖRE PROTESTO
Öte yandan Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan Türk vatandaşları şehitleri anmak ve terörü protesto etmek üzere bugün bir gösteri yaptı.

Fatma Eraslan adlı öğrencinin sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı çağrı üzerine biraraya gelen iki bin kadar Türk vatandaşının Westbahnhof adlı tren istasyonu önünde başlattıkları yürüyüş, kent merkezindeki ulusal parlamento binası önünde sona erdi.

Ellerinde Türk bayrakları ve şehitlerimizin fotoğraflarından oluşan pankartlar taşıyan göstericiler, "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez, "Türk, Kürt Kardeştir, PKK Kalleştir", "Ekmeğimizi paylaşırız ama Vatanı asla" gibi sloganlar atarak terörü protesto etti.

Yürüyüş kolu, Mariahilfer caddesinden geçtiği sırada, Kürt kökenlilerin işlettiği belirtilen "Türkis" adlı lokalden kendilerine laf atıldığı iddiasıyla bazı gençlerin lokal önündeki masaları devirmeleriyle küçük çapta bir arbede yaşandı.

Olay yerine kısa sürede ulaşan toplum polisinin müdahalesiyle olay büyümeden sona erdirildi. Masaları devirdiği ve park halindeki bir aracın aynasını kırdığı iddia edilen bir gösterici gözaltına alındı.

Türkiye'deki son terör saldırılarında hayatını yitiren 18 şehidimizin isimleri tek tek okunarak yapılan yoklama sırasında da iki bin kişi tek ağızdan "burada" yanıtını verdi.

Türkçe ve Almanca yapılan konuşmanın ardından gösteriye katılanların sükunetle dağılmaları istendi. Bazı göstericilerin parlamento binası önünde durmakta ısrar etmeleri üzerine polis Türkçe anons yaparak dağılmalarını sağladı.