'Protokollerde kritik bir dönemden geçiyoruz'

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, Türkiye ve Ermenistan arasındaki protokollerin hayata geçirilmesi açısından kritik bir dönemden geçildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 14.04.2010 - 02:09

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Türkiye ile Ermenistan'ı protokollerin tam olarak hayata geçirilmesi yolunda teşvikin sürdürülmesi açısından kritik bir zaman içinde olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın bugünkü ikili temaslarıyla ilgili bilgi veren Crowley, Davutoğlu-Clinton görüşmesine dair soru üzerine, görüşmenin özellikle Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi süreci üzerine odaklandığını, Bosna'nın NATO ile ilişkileri konusunun da görüşüldüğünü belirtti.

Crowley, görüşmenin çok derinlemesine ve olumlu geçtiğini ve 45 dakika sürdüğünü bildirdi.

İki ülkenin gündemindeki konuların uzun bir listeden oluştuğuna dikkati çeken Crowley, bu konuların da konuşulması için iki bakanın bugün akşam ya da yarın bir kez daha görüşme yapacağını kaydetti. Crowley, Amerikan yönetimi olarak, sadece Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi üzerine değil, Yukarı Karabağ meselesinin çözümü ve Minsk süreci üzerinde de göreve geldiklerinden bu yana çok büyük enerji harcadıklarını belirtti.

"Türkiye ve Ermenistan'ı, protokolleri tam olarak hayata geçirmeleri yolunda teşvikin sürdürülmesi açısından kritik bir zamandayız" diyen Crowley, görüşmede bu çabalara dair her iki tarafın atabileceği adımları konuştuklarını söyledi.

Clinton'ın görüşmede, Türkiye-Ermenistan süreci üzerinde ne kadar zaman harcadıklarını şaka yollu dile getirdiğini kaydetti.

Crowley, protokollerin onaylanması için bir "yol haritasının" hazırlanıp hazırlanmadığına dair soru üzerine, "protokollerin onayı yolunda bir formül bulunmasını umut ettiklerini" söyledi.

Sınırın açılmasının her iki ülkeye ekonomik yarar getireceğine değinen Crowley, bu konuların çok duygusal ve zor konular olduğunu bildiklerini kaydetti. Crowley, her iki ülkede de güveni tesis etmeye çalıştıklarını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...