Pussy Riot'un iki üyesine özgürlük

Üç genç kadının oluşturduğu Pussy Riot grubunun üyesi Maria Alyokhina ve Nadejda Tolokonnikova, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in affıyla serbest bırakıldı. Cezaevinden çıktıktan sonra Putin'e eleştiren Alyokhina, "Bu Putin'in bir halkla ilişkiler çalışması" dedi.

Haberler 23.12.2013 - 09:10

Pussy Riot'un iki üyesine özgürlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ilan edilen genel af kapsamında, muhalif grup Pussy Riot grubunun üyesi Maria Alyokhina’nın serbest bırakıldı açıklandı. Rus haber ajansı Ria Novosti’nin haberini, bir diğer grup üyesinin eşi Pyotr Verzilov doğruladı.

Alyokhina ve grup arkadaşları Nadezhda Tolokonnikova ile Yekaterina Samutsevich, geçtiğimiz yıl Moskova’nın en büyük Ortodoks katedralinde mini etek ve maskeyle çektikleri videoda, “Aziz Meryem, Putin’i başımızdan defet!” diyerek şarkı söylemiş ve gösterilerinin ardından tutuklanmıştı.

Alyokhina'nın avukatı Irina Khrunova, AP'ye yaptığı açıklamada müvekkilinin Volga nehri üzerindeki Nizhy Novgorod kentindeki hapishaneden bu sabah salıverildiğini söyledi.

Alyokhina, Tolokonnikova ve Samutsevich, çıkarıldıkları mahkemede 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Samutsevich, tutuklanmasından aylar sonra serbest bırakılmıştı.

Pussy Riot'un diğer üyesi Nadejda Tolokonnikova da bugün geç saatlerde serbest bırakıldı. Tolokonnikova'nın avukatı İrina Hrunova Rus basınına yaptığı açıklamada, müvekkilinin af kapsamında serbest bırakıldığını söyledi.

Alyokhina'yı hapishane çıkışında avukatı ve Rus insan hakları örgütlerinin temsilcileri karşıladı (Reuters). Alyokhina'yı hapishane çıkışında avukatı ve Rus insan hakları örgütlerinin temsilcileri karşıladı (Reuters).


'OLİMPİYAT AFFI'
Rus parlamentosu, Pussy Riot'un yanı sıra binlerce mahkumu kapsayan af yasasını geçtiğimiz hafta kabul etmişti. Alyokhina ve Tolokonnikova, küçük çocukları bulunduğu için aftan yararlanma şansını elde etti.

Dünya basını, Rus parlamentosunun Şubat ayında Soçi'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları öncesinde insan hakları karnesini düzeltmek için genel af ilan ettiğini öne sürdü.

Sayfa Yükleniyor...