'Putin bizim liderimiz değil'

Rusya’da, yeniden Devlet Başkanı seçilen Vladimir Putin’i protesto eden binlerce Rus, başkent Moskova’da sokaklara döküldü.

10.03.2012 - 13:45

'Putin bizim liderimiz değil'

Devlet başkanlığı seçimlerinde hile yapıldığını iddia eden Putin karşıtları, Pazartesi günü 20 bin kişinin katıldığı protestonun ardından bugün tekrar Moskova sokaklarına döküldü. Bugün düzenlenecek protesto için Facebook üzerinden sadece beş bin kişi katılım göstereceğini belirtmişti. Ancak başta Novy Arbat meydanı olmak üzere Moskova’nın ana caddelerinde en az 50 bin kişinin protestoya katılması bekleniyor.


Protestocular, 4 Aralık’ta düzenlenen parlamento seçimlerinin ardından Putin karşıtlarının sembolü haline gelen beyaz balon ve kurdeleler  taşıyor. Göstericiler, parlamento seçimlerinde başlayan protesto hareketinin, 4 Mart’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ardından iyice güçlenmesini umuyor.

Novy Arbat’ta toplanan kalabalığın beklenenden daha az olduğu dikkat çekti. Güvenlik önlemleri alan polis, göstericileri havadan helikopterlerle takip ediyor.

“PUTİN LİDERİMİZ DEĞİL”
Protestocular, “Yeni seçimler istiyoruz”, “Putin devlet başkanı değil” sloganları atarken, protestoya katılan muhalefet liderlerinden Vladimir Ryzhkov, “Rusya’nın başındaki liderler yasa dışı yollarla seçildiler... Aynı insanlar yine kontrolü elinde tutuyor. Bu insanlar seçme hakkımızı çiğnedi, ifade özgürlüğümüzü ve siyasi rekabeti yok etti” dedi.

Ryzhkov, “Politik reform ve yeni seçimler talep etmeye devam edeceğiz. Tüm siyasi suçluların serbest bırakılmasını istiyoruz... İfade ve basın özgürlüğü için mücadelemiz sürecek” ifadesini kullandı.

“İNSANLAR  SABIRLI OLMALI”
Bir diğer muhalefet lideri olan ve geride kalan seçimlere katılması yasaklanan  Grigori Yavlinsky, “Putin’in kontrolüne aldığı politik sistemin değişmesi için insanların sabırlı olması gerektiğini” söyledi.

Yavlinsky, “Eğer bu sistemi oluşturmak 15 yıl sürdüyse, onu yıkmak için üç-beş seneye ihtiyacımız var. Bu yüzden bu gösterileri yapmamız gerekiyor” dedi. Uluslararası seçim gözlemcileri, devlet başkanlığı seçiminin açıkça Putin lehine düzenlendiğini belirtirken, Merkezi Seçim Komisyonu bu iddiaları yalanladı.

Protestocular, Putin’in oyların yaklaşık yüzde 64’ünü aldığına inanmadıkları, gerçek sonucun bu rakamın çok daha altını gösterdiğine inanıyor.  Putin karşıtları ayrıca, resmi sonuçları kabul etmediklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...