ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme programı nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'nın başı dertte. Obama bu krizden kurtulmak için çözüm yolu ararken, dün İtalyan gazetesi "Corriere della Sera" Rusya ile ilgili bir iddia ortaya attı.

İtalyan gazetesi "Corriere della Sera"nın iddiasına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz Eylül ayında St.Petersburg kentinde düzenlenen G-20 zirvesinde, dünya liderlerini dağıttığı hediyelik eşyalar yoluyla dinlemeye aldı.

Putin'in, aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu dünya liderlerini "dinleme" girişimini AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy'un şüphesi ortaya koydu. Rompuy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin adına, kendisine hediye edilen eşyalar arasında "USB" ve "cep telefonu kablosu"na rastladı.

ROMPUY'UN ŞÜPHESİ
AB Konseyi Başkanı Rompuy, Brüksel'e döndükten sonra söz konusu "USB" ve "cep telefonu kablosu"nu AB güvenlik uzmanlarına inceletti.

İtalyan gazetesi "Corriere della Sera"nın haberine göre, AB güvenlik uzmanlarının ilk incelemesinde, söz konusu "USB" ve "cep telefonu kablosu" vasıtasıyla liderlerin cep telefonlarının dinlenebileceği sonucuna ulaşıldı. Rusya'nın bu yöntemle dünya liderlerine ait bilgisayarlara giriş yapıp yapmadığı ise bilinmiyor.

Rusya'nın St.Petersburg kentindeki zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı.
Rusya'nın St.Petersburg kentindeki zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı.

Bir diğer İtalyan gazetesi "La stampa" da, Almanya'nın Bonn kentinde Alman istihbaratı tarafından incelenen "hediyelik eşyalar" da, bu yöntemle bilgisayar ve cep telefonlarının dinlenebileceği sonucuna ulaşıldığı belirtildi.

Avrupa Birliği "dinleme" skandalıyla ilgili Rusya'ya nota vermeden önce şunu anlamaya çalışıyor: Sadece AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy mu dinlendi yoksa G-20 zirvesine katılan bütün liderler mi?

PUTİN'DEN YALANLAMA
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü ise bu iddiaları şiddetle reddetti. Kremlin'de açıklama yapan Putin'in sözcüsü, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme programını kastederek, "Bu girişim, şu anda mevcut olan ve tüm dünyada tartışılan problemlerin üstünü örtmeyi hedefliyor" dedi.

2009'UN İNTİKAMI
İngiliz istihbaratı, 2009 yılında Londra'da yapılan G-20 zirvesinde katılımcıların cep telefonlarını ve elektronik postalarını takipe almıştı. Bu iddiayı şu anda Moskova'da siyasi sığınmacı statüsünde bulunan CIA eski çalışanı Edward Snowden ortaya atmıştı. Rusya'nın geçtiğimiz Eylül ayında St.Petersburg'daki G-20 zirvesinde liderleri dinleyerek, 2009'un intikamını almaya çalıştığı iddia edildi.