Rusya Eğitim Bakanlığı uzun müzakerelerin ardından kitapların kapsamının son devlet başkanlığı seçimlerine kadar genişletilmesine karar verildiğini açıkladı.

Buna göre, Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin'in 2000 ile 2012'deki devlet başkanlığı seçimine kadar olan dönemi Rusya Tarihi kitabında bir bölüm olarak yer alacak. Ancak kitaptaki bölümde Putin'in hangi politkalarının yer alacağı merak konusu.

Çeçen Savaşı'nı ele alış şekli ya da Rusya'nın bir zamanlar en zengini olan Mikhail Hodorkovski'nin cezaevine gönderilmesi konularının kitapta yer almayabileceği belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, icraatlarını değerlendirmede zamansız olacağı gerekçesiyle tarih kitabında yer almasına sıcak bakmadı iddia edildi.

Putin Şubat ayında birçok muhalif düşünceye yer verdiği gerekçesiyle tarihçilerden çelişkilerden uzak tek bir tarih yazmalarını istemişti.

2000-2008 yılları arasında devlet başkanlığı koltuğunda oturan Putin, 2008-2012 yılları arasında başbakanlık yaptıktan sonra geçtiğimiz yılki seçimlerde bir kez daha devlet başkanı seçilmişti.