Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus güçlerinin büyük bölümünün çekilmesi için emir verdi.

Çekilmenin bugünden itibaren başlayacağı belirtiliyor.

Rus haber ajansı TASS, Putin'in, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriye'deki duruma ilişkin bir görüşme yaptığını duyurdu.

TASS'ın haberine göre, Putin görüşmede Şoygu'ya Suriye'deki Rus ordusunun büyük bölümün bugünden itibaren çekilmeye başlaması talimatını verdi.

"Savunma Bakanlığının ve ordunun kendisine verilen görevleri genel olarak yerine getirdiğini düşünüyorum" diyen Putin, Tartus'taki deniz üssü ile Hımeymim'deki askeri hava üssünün durumunun muhafaza edilmesini istedi. 

Kremlin'in resmi internet sitesinde yer alan haberde de Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir telefon görüşmesi yaparak Suriye'deki Rus güçlerinin çekilmesi konusunda anlaştıkları duyuruldu. 

"DETAYLARI SAVUNMA BAKANLIĞI BELİRLEYECEK"

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da Suriye'deki Rus ordusunun büyük bölümünün geri çekilmesine ilişkin detayların Savunma Bakanlığı tarafından belirleneceğini söyledi.

PUTİN OBAMA İLE GÖRÜŞTÜ

Putin'in çekilme açıklaması sonrası ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü öğrenildi. 

Görüşmede, Suriye'de ateşkesin korunması, kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın ulaştırılması ve terörist gruplarla etkin mücadelenin yapılması için ABD ve Rusya arasında, askeri alan da dahil yakın koordinasyonun devam etmesinin önemli olduğu vurgulandı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili de çekilme kararının öncesinde kendilerine bilgi verilmediğini söyledi.

Pentagon yetkilisi, Rusya'ya uzun süredir Suriye'den çekilme çağrısında bulunduklarını da hatırlattı.