'Putin ilk turda ipi göğüsleyecek'

Rusya'da kamuoyu yoklamaları, 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Başbakan Vladimir Putin'in ilk turda ipi göğüsleyeceğini gösteriyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.02.2012 - 14:06

'Putin ilk turda ipi göğüsleyecek'

Rusya'nın en büyük bağımsız kamuoyu araştırma merkezlerinden Levada tarafından yapılan son araştırmaya göre, bir ay önce oy oranı yüzde 50'nin altında görünen Putin'in son bir aydaki kampanyası ve seçim vaatleri sayesinde oy oranını yüzde 63-66 oranına yükselttiği belirtildi.

Levada şirketi Başkanı Lev Gudkov bugün düzenlediği basın toplantısında, ''Seçme hakkı bulunanların yüzde 43-46'sı Putin için oy kullanmaya hazır. Sandık başına gidip oy kullanma kararı alanlar arasında Putin'e oy vereceklerin oranı ise yüzde 63-66 aralığında'' diye konuştu.

Gudkov, seçmenlerin yüzde 35'inin seçimlerin dürüst şekilde yapılacağına dair kuşkusu bulunduğunu ve bunun son derece ''kirli'' bir seçim olacağına inandığını belirterek, ankete katılanların yüzde 44'ünün ise seçimlerin adil olacağı görüşünü dile getirdiğini ifade etti.

KOMÜNİSTLER YÜZDE 15 OY ALACAK
Katılımcıların yüzde 70-71'nin seçime ilgilerinin zayıf olduğunu kaydeden Gudkov, araştırmada Putin'in rakipleri olan Komünist Parti lideri Gennadiy Züganov için yüzde 15, aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski için yüzde 8, milyarder işadamı Mihail Prohorov için yüzde 6 ve Adil Rusya Başkanı Sergey Mironov için ise yüzde 5 oranında oy çıktığını söyledi.

Rusya'da devlet başkanlığı için yüzde 50'inin üzerinde oy alan aday ilk turda seçilebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...