'Putin Kaddafi'nin ölümünden korksun'

ABD'li senatörü John McCain, Rusya Başbakanı Vladimir Putin için "Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi’nin ölümünden sonra endişelenmesi gerek" dedi.

22.10.2011 - 14:02

'Putin Kaddafi'nin ölümünden korksun'

BBC'nin canlı yayınına konuk olan ABD senatörü John McCain, Kaddafi’nin öldürülmesi ve Libya’nın özgürlük müceadelesi ile ilgili soruları yanıtladı. Libyalı’ların beki de tek başlarına Fransa ve İngiltere’nin hava yardımı olmadan mücadeleyi kazanamayacaklarını belirten McCain, "Bu bahar sadece Arap baharı değil. Beşşar Esed dahil olmak üzere dünyanın tüm diktatörleri, hatta belki de Putin, ve Çin’nin bazı yöneticileri de endişelenmesi gerekiyor." diye konuştu.

Zaman'ın haberine göre; McCain, sunucunun “Gerçekten Rusya’dan mı bahsediyorsunuz?” sorusuna, “Yakın zamanda belki Rusya’da protestolar görebileceğiz. Ruslar SSCB’nin dağılmasının ardından umdukları demokrasiyi bulamadılar” dedi.

'CİDDİYE ALINACAĞINI SANMIYORUM'
Öte yandan Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Danışmanı Dmitri Peskov, İnterfax ajansına yaptığı açıklamalarda, McCain’in sözlerini “Senatör çok yoruldu. Sözlerinde aklıselim görmüyorum” şeklinde cevap verdi.

Bir radyo programına katılan Lavrov da, McCain’i sert bir dille eleştirdi. McCain’den ilk kez bu tür egzotik ifadeler duymadıklarını ifade eden Lavrov, “Onun yorumlarını ciddiye alınacağını sanmıyorum. Kendi fobileri ve hamam böcekleri (kafasında taşıdığı sorunlarla) ile ünlü bir isim. Zaten onun ABD’nin tutumunu yansıttığını da düşünmüyorum” karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...