NTV

Putin karşıtları sokaklara döküldü

Dünya

Rusya, devlet başkanı seçilmesinin sonrasındaki en büyük Putin karşıtı protesto eylemine sahne oluyor. Putin'in devlet başkanlığına karşı çıkan göstericiler, temiz seçimler ve yeni bir başkan istiyor.

Rusya, devlet başkanı seçilmesinin sonrasındaki en büyük Putin karşıtı protesto eylemine sahne oluyor. Moskova'da toplanan protestocular, başkentin bir ucundan diğerine yürümeyi planlıyor. Putin'in devlet başkanlığına karşı çıkan göstericiler, temiz seçimler ve yeni bir başkan istiyor.

Muhaliflerin yürüyüşü nedeniyle Moskova'da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Rus polisi dün bilinen pek çok muhalif ismin evlerine baskın düzenledi.

MUHALİFLERİN EVİNE BASKIN
Evi arananlar listesinde bulunan muhalif lider Sergei Udalstov aramaların Stalin tarzı susturma politikası olduğunu belirterek,"Amaçları insanları korkutmak. Bize yapılanları kullanarak vatandaşların eylemlere karışmasını ve aktif rol almalarını engellemek istiyorlar. Birleşik Rusya’nın ve Putin’in hedefi insanların evde oturup seslerini çıkarmaması ve hükümet ne diyorsa onu yapmaları" ifadelerini kullandı.

Geçen hafta da Devlet Başkanı Putin izinsiz gösteri düzenleyen kişiler için para cezalarının artırılmasını öngören bir yeni yasayı onaylamıştı. Rusya'da, parlamento seçimlerinin yapıldığı aralık ayından bu yana putin karşıtı gösteriler düzenliyor.