Putin, kızıl ajanı gençlik kolu başkanı yaptı

Rus ajanı olduğu gerekçesiyle önceki aylarda ABD'den sınırdışı edilen Anna Chapman, Rusya'da Başbakan Vladimir Putin'in partisinde gençlik kolları başkanlığına atandı.

23.12.2010 - 07:23

Putin, kızıl ajanı gençlik kolu başkanı yaptı

BBC'nin edindiği bilgilere göre Chapman, gençlik hareketinin dördüncü kogresinde delegelere "Kendimizden başlayarak geleceği dönüşütürmeliyiz" şeklinde konuştu. Chapman ile birlikte 10 Rus ajanı, 4 Amerikan ajanı karşılığında Rusya'ya iade edilmişti.

ABD'nin temmuz ayında Rusya'ya sınır dışı ettiği 10 Rus ajanından biri olan Chapman, Kremlin'e yakınlığı ile bilinen ve uzay endüstrisiyle bağlantılı çalışan bir bankada danışman olarak çalışmaya başlamıştı.

Rusya iktidar partisinin gençlik kolu Genç Muhafızlar, Putin ve Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e yönelik gösterileri bastırmak amacıyla kurulduğu iddia ediliyor. Anya Kuşçenko olarak da bilinen ve bir Rus diplomatın kızı olan Chapman medyada "kızıl ajan" olarak niteleniyor.

Rusya'ya iade edildikten sonra adından sık sık sözettiren Chapman, bir Rus erkek dergisine de modellik yapmıştı. İade edilen 10 Rus ajan hizmetlerinden dolayı Dimitri Medvedev'den onur ödülü almışlardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...