Putin: Krizlere birlikte çözüm arıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington ve Moskova'nın Suriye krizinin çözümünde ilerlemek adına birçok şey yapabileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 15.12.2015 - 19:24 | Son Güncelleme : 16.12.2015 - 01:41

Putin: Krizlere birlikte çözüm arıyoruz

Kremlin Sarayı'nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabul edilen Kerry, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, "Viyana-1 ve Viyana-2 görüşmeleri Suriye konusunda iyi bir başlangıç oluşturdu. Ben ve Sayın Lavrov, Washington ve Moskova'nın Suriye krizinin çözümünde ilerlemek adına çok şeyler yapabileceği konusunda hemfikiriz" dedi.

Putin ise ABD ve Rusya'nın dünya üzerindeki önemli krizlere birlikte çözüm aradığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Lavrov'un ABD'nin teklifleri hakkında kendisine detaylı bilgi verdiğini aktaran Putin, bunları konuşma imkanı bulmaktan memnun olduğunu dile getirdi.

Putin, Kerry'ye "Ciddi sorunların çözümünde ne kadar çaba harcadığınızı görüyoruz. Sizin ritminizi takip etmekte zorluk çekiyoruz. Görüyorum ki biraz uyumaya ihtiyacınız var" sözleriyle espri yaptı.

Lavrov ve Kerry, sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Konuk Evi'nde bir araya gelmişti. Görüşme basına kapalı gerçekleşmişti.

Öte yandan Kerry, Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından Moskova'daki turistik Arbat Caddesi'nde gezintiye çıkarak hediyelik eşya aldı.

ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları'nın Putin ile görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...