Putin Lada’yı 5’inci denemede çalıştırabildi

Putin’in ‘AvtoVaz’ şirketine ait Lada'nın yeni model ‘Granta’nın tanıtımı olaylı oldu.

12.05.2011 - 15:28

Putin Lada’yı 5’inci denemede çalıştırabildi

Geçen yıl Lada'nın Kalina modelinin tanıtımını yapmasının ardından şirketin satışının patlamasına neden olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, aynı şirketin Kalina'nın ekonomik versiyonu olarak piyasaya sunulan ‘Granta’ modelinin tanıtımı için dün yine kameralar karşısına geçti.

Putin, şirket çalışanlarından önce arabanın bagajını açmalarını isterken, bagajın son derece geniş olduğunu ve bagajda 2 çuval patatesin rahatlıkla taşınabileceğini söyledi.

Arabanın arka koltuğunda oturduktan sonra şoför koltuğuna geçen Putin, arabayı ancak 5’inci denemede çalıştırabildi. Şirket yetkilileri, bunun Putin'in otomobildeki elektronik gaz sistemine alışkın olmamasından kaynaklandığını kaydettiler.

Putin, 5’inci denemede çalıştırmayı başardığı yeni otomobili AvtoVaz şirketindeki işçilerle yapacağı görüşmenin olduğu yere, yani yaklaşık 1,4 kilometre uzaklıktaki mesafeye kadar sorunsuz bir şekilde kullandı. Daha sonra Togliatti'deki otomobil üreticileriyle bir araya gelen Putin, Rusya'nın gelecek on yıl içinde dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasına girmesi gerektiğini söyledi.

Putin, ekonominin çeşitlendirilmesi ve enerji ihracatına bağımlılığın azaltılması gerektiğine dikkat çekerek, çalışma piyasasının ve eğitimin iyi maaşların ödendiği alanlar haline gelebilmesi için modernize edilmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya'nın yeni bir sanayileşme dalgasına ihtiyacı olduğunu ifade eden Putin, ''Bununla 21'inci yüzyılın özgür rekabetçi piyasa koşullarına dayanan yüksek teknoloji sanayisini kast ediyorum'' diye konuştu.

Lada'nın yeni binek otomobili olan Granta 1,6 litre motor hacmi ve 98 beygir gücüne sahip. 100 kilometrede 7,3 litre benzin yakan Granta'nın 8 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...