Putin Moskova'da Fransız ırkçı lider Le Pen'le görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova'da Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen'i kabul etti. Putin, Fransız siyasetinin tüm temsilcileriyle görüşme hakkına sahip olduklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 24.03.2017 - 17:44

putin le pen moskova fransa240317.jpg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa'daki seçim sürecine hiçbir şekilde etki etmek istemediklerini ancak Fransız siyasetinin tüm temsilcileriyle görüşme hakkına sahip olduklarını söyledi.

Putin, temaslarda bulunmak için Moskova'yı ziyaret eden Fransa cumhurbaşkanı adayı ve aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'i Kremlin Sarayı'nda kabul etti.

Görüşmede konuşan Putin, Fransa ile ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek, "Fransız iktidarı ve muhalefet ile ilişkilerimizi eşit tutmaya gayret ediyoruz. Fransa'daki seçim kampanyasına hiçbir şekilde etki etmek istemeyiz. Ancak Avrupalı ve Amerikalı ortaklarımızın yaptığı gibi, biz de tüm siyasi güçlerin temsilcileriyle görüşme hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi.

Putin, Ortadoğu ülkelerinde geleneksel yaşam temellerinin yıkılmasının şiddet ve mülteci akınının artmasına neden olduğunu savunarak terörizm tehlikesiyle birlikte mücadele edilmesi konusunda Le Pen ile hemfikir olduğunu söyledi.

Le Pen de uluslararası terörizmle ancak askeri ve diplomatik alanlarda işbirliği yapılarak mücadele edilebileceğini kaydetti.

Fransız aşırı sağcı lider Le Pen, Putin ile görüşmesinden önce Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın başkanı ve Dış İlişkiler Komitesi üyeleriyle bir araya geldi.

Le Pen, burada yaptığı açıklamada, Ukrayna konusuna bakış açısının Rusya'nın politikasıyla örtüştüğünü belirtti.

Avrupa Birliği'nin (AB) Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'daki tutumu nedeniyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara da karşı olduğunu ifade eden Le Pen, Moskova ile ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu dile getirdi.

LE PEN MOSKOVA YANLISI LOBİCİLİKLE SUÇLANIYOR

Le Pen, Fransa’da Rusya yanlısı politikalar izlemekle eleştiriliyor. Ulusal Cephe partisinin Rus bankalarından kredi alması da eleştirilere neden olmuştu. Özel bir Rus bankasından 9 milyon euro kredi almakla eleştirilen Le Pen bu durumu, "Fransız bankalarının ret cevabı vermesi nedeniyle Rus bankalarına müracaat ettim" şeklinde açıklamıştı.

Le Pen, 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesini destekleyen açıklamalar yapmıştı. Fransa aşırı sağı, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Rusya yanlısı lobi yapmakla itham ediliyor.

AB içerisinde birlik karşıtı politikalar izleyen ve Fransa’nın AB’den ayrılması için çağrı yapan Le Pen, ABD başkanı seçilmesinin ardından Donald Trump'la görüşme çabalarında bulunmuş fakat sonuç alamamıştı.

Le Pen, son olarak Lübnan ve Çad’ı ziyaret etmiş ve uluslararası teröre karşı yeni adımların atılması gerektiğine dikkati çekmişti.

Sayfa Yükleniyor...