Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Navalny ve iş adamı Pyotr Ofitser'in, Kirovles isimli şirketten zimmetine para geçirmek suçlamasıyla yargılandığı davaya Kirov şehrinde devam edildi.

Mahkeme heyeti, muhalif Navalny'ı suçlu bularak 5 yıl şartlı hapis ve 500 bin ruble para cezasına çarptırdı. Ofitser'e ise 4 yıl şartlı hapis ve 500 bin ruble para cezası verildi. 

Navalny'ın 5 yıllık hapis cezasının, aynı davadan daha önce geçen 3 yıllık süre göz önüne alınarak 1,5 yıl sonra sona ereceği belirtildi.

NAVALNY CEPHESİ KARARA İTİRAZ EDECEK 

Aleksey Navalny, kararın açıklanmasının ardından duruşma salonunda yaptığı açıklamada, kendisine verilen cezanın 2018 başkanlık seçimlerine katılmamaları için Kremlin tarafından aldırılmış politik bir karar olduğunu iddia etti.

Karara itiraz edeceklerini belirten Navalny, "Bu kararı tanımıyoruz ve iptal edilecektir. Anayasaya göre seçimlere katılabilirim." dedi. 

Navalny, daha önce seçimlerde aday olacağını, "2018'de düzenlenecek başkanlık seçimlerine katılma kararı aldım. Zafer için mücadele edeceğim. Herkesin sustuğu ancak uzun zamandır konuşulması gereken şeyleri dillendireceğim." ifadeleriyle açıklamıştı. 

KİROVLES DAVASI

Kirovles davası ilk olarak 2013 yılında görülmüş ve Navalny'a 5 yıl hapis cezası verilmişti. 2016 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rus muhalif Navalny davasında Rusya’yı mahkum etmişti. Mahkeme, Navalny’ın şikayetçi olduğu konularda Rusya yönetimi tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) birçok maddesinin ihlal edildiğine karar vermişti. 

Navalny, bunun üzerine Rusya Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuş ve davanın yeniden görülmesine karar verilmişti.