Rus işadamı Alexander Lebedev, geçtiğimiz yıl katıldığı televizyon programında başka bir işadamını attığı bir yumrukla yere zımbalamıştı.

İngiliz The Independent ve Evening Standard gazetelerinin de sahibi olan Lebedev, işadamına yumruk atmaktan suçlu bulundu. Lebedev'in 5 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

The Moscow Times'ın haberine göre 52 yaşındaki Rus milyarder Lebedev, dün yaptığı açıklamada, politik nedenlerle hapis cezasına çarptırılmaktan korktuğunu söyledi. Lebedev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin muhaliflerine destek verdiği gerekçesiyle kendisinin cezalandırılmak istendiğini savundu. 

1.1 milyar dolar mal varlığı bulunan Lebedev, Kremlin'i eleştirdiğini ancak farklı politik görüşlere destek vermediğini söyledi.

Lebedev, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Putin benim karşıt görüştekilere maddi destek verdiğimi düşünüyor. Parası olanlar, politikaya karışmamalı" dedi.

Eski bir KGB ajanı ise, Lebedev'in dava sonuçlanmadan, mülklerini elden çıkartmaya çalıştığını açıkladı.

Zengin Rus işadamları, 2003 yılında Putin karşıtı, petrol zengini Mihail Hodorkovski'nin vergi kaçırmak ve kara para aklamak suçlarından tutuklanmasından bu yana Kremlin'i eleştirmiyor.