Putin: Kavga kaçınılmazsa ilk yumruğu sen atacaksın

Teröristlerle mücadeleyi anlatırken, eski Sovyet yıllarından kalma kavga kuralını hatırlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kavgada ilk atılan yumruğun önemli olduğuna dikkat çekti.

NTV Haber 23.10.2015 - 06:20

Putin: Kavga kaçınılmazsa ilk yumruğu sen atacaksın

Soçi’de düzenlenen Valdai Kulübü toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de teröristlerle mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Putin, “Suriye’de teröristlere karşı savaşmak lazım. 50 yıl önce Leningrad sokağı (doğduğu ve büyüdüğü kent) bana şu kavga kuralını öğretti: Eğer kavga kaçınılmazsa, bu durumda ilk yumruğu sen atacaksın!” dedi.

Teröristlerin Rusya için tehlike oluşturduğunu tekrarlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Suriye’de çıkarlarımızı koruyan askerlerimizin hepsi kahraman. Onlar kendi hayat ve sağlığını riske atıyor. Onlar bu mesleği gönüllü şekilde tercih etti. Ben onlarla gurur duyuyorum" şeklinde konuştu.

Suriye ordusuyla Kürt güçlerin birleşmesi gerektiğini ve Rus askeri harekatının siyasi çözüm bulmada Şam'a yardımcı olacağını belirten Putin: "Teröristler ılımlılar ya da ılımlı olmayanlar şekliden ayrılmamalı..."

RUSYA VE ABD'NİN AMAÇLARI FARKLI!

Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"ABD'nin amacı Esad'dan kurtulmak. Bizim amacımız ise terörü yenmek, terörle mücadele etmek, Cumhurbaşkanı Esad'a terörü yenmesi için yardım etmek ve böylelikle barışsal çözüm sürecinin başlaması için gerekli koşulları yaratmaktır. Bunun tek doğru çıkış noktası olduğunu düşünüyorum."

"IRAK'A SİLAH VERİYORUZ..."

“Biz Irak hükümetinden herhangi bir yardım talebi almadık. Elbette Irak’ta hava operasyonu planı yok. Biz Irak’a silah arz ederek yardımcı oluyoruz. Bunu halen yapıyoruz. Irak yönetiminin terörle mücadelesinde silah ve mühimmat arzı ile katkı sağlıyoruz. Irak hükümeti ile Suriye’de devam eden operasyonlar çerçevesinde istihbarat paylaşımı da yapıyoruz. Bildiğiniz üzere İran, Rusya, Suriye ve Irak, Bağdat’ta kurulan istihbarat merkezi üzerinden IŞİD dahil olmak üzere, terörle mücadelede bilgi paylaşımı yapıyor.”

Putin, Rus askeri harekatının siyasi çözüm bulmada Şam'a yardımcı olacağını belirtti. Rusya Devlet Başkanı konuşmasında, teröristler ılımlılar ya da ılımlı olmayanlar şekliden ayrılmamalı ifadesini kullandı. Amerikan ve Rus ordusu arasında koordinasyonun kurulduğunu vurgulayan putin, militanların pozisyonları konusunda batılı ortaklarımızla bilgi alışverişine başlamaya yakın olduklarını da belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...