Putin: Türkiye ve İran'la Suriye'ye barış getireceğiz

Lazkiye'deki Rus üssünde Esad ile bir araya gelen Putin, Rus askerlerinin Suriye'den çekilmesi talimatını verdi. Putin, "Türkiye ve İran'la Suriye'ye barış getireceğiz" ifadelerini kullandı.

NTV Haber 11.12.2017 - 15:22 | Son Güncelleme : 11.12.2017 - 16:27

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ve Mısır ziyaretleri öncesinde rotasını sürpriz bir şekilde Suriye'ye çevirdi.

Lazkiye'deki Rus üssünde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya gelen Putin, Rus askerlerinin Suriye'den çekilmesi talimatını verdi.

Rus haber ajansı Tass'ın verdiği bilgiye göre, Putin, Lazkiye'deki Hmeymim Askeri Üssü'nde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile buluştu. Putin, "Türkiye ve İran'la Suriye'ye barış getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Putin, "Rus ve Suriye orduları terör örgütü DAEŞ'i iki yıl içinde yok etti" dedi ve Rus askerlerinin Suriye'den çekilmesi emrini verdi. Açıklamanın Türkiye ziyareti öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

KREMLİN'DEN TÜRKİYE ZİYARETİ AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede Rus birliklerinin Suriye’den çekilmesinin ardından atılacak adımların ele alınacağını açıkladı.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin’in bugün Ankara’ya yapacağı çalışma ziyaretinde Suriye konusunun görüşüleceğini belirtti.

Rus birliklerinin Suriye’den çekilmesinin ardından atılacak adımların da değerlendirileceğini kaydeden Peskov, “Putin, elbette Suriye’ye yaptığı ziyareti de anlatacak. Son dönemde gündemin ana maddelerinden olan Suriye’deki siyasi uzlaşma süreci ve özellikle de Ulusal Diyalog Kongresi’nin düzenlenmesi ve katılımcıların belirlenmesi konuları ele alınacak.” dedi.

Ziyarette, ikili ilişkilerin de gündeme geleceğini vurgulayan Peskov, “Ticari, ekonomik ilişkilerin yanı sıra Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası ve askeri-teknik alanlardaki işbirliği de ele alınacak diğer konu başlıkları olacak.” diye konuştu.

Putin, bugün Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını yönettiği Lazkiye'de bulunan Hımeymim üssünü ziyaret ederek Rus birliklerin Suriye’den çekilmesi talimatını vermişti.

PUTİN MISIR'DA

Kahire Havaalanı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Putin’i havaalanında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından ziyaret ile ilgili daha önce yapılan yazılı açıklamada, Sisi ve Putin’in ikili ilişkiler, uluslararası ve bölgesel gelişmeler ve enerji konularını görüşecekleri belirtilmiş ancak ziyaretin saatiyle ilgili detaylı bilgi verilmemişti.

Sisi yönetimi döneminde ikinci kez Mısır’ı ziyaret eden Putin, ilk ziyaretini şubat 2015’te gerçekleştirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Mısır ziyaretinin ardından Türkiye'ye gitmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...