Putin 'Yurtsever ajanlar korosu'yla

Rusya Başbakanı Putin, 'Soğuk Savaş' sonrası ABD ile yaşanan en büyük casus krizinin ardından Moskova'ya gönderilen Rus casuslarla gizli bir görüşme yaptı. Ajanlarla birlikte şarkı söyleyen Putin, onlara parlak bir gelecek sağlama sözü verdi.

Haberler 25.07.2010 - 12:55

ABD ve Rusya arasında yaşanan casus takasının ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus casuslarla ilk kez bir araya geldi.


Putin, casuslarla yaptığı gizli görüşmeyi gazeticilere Ukrayna'da açıkladı.

Rusya Başbakanı, "Casuslara imreniyorum, onlarla birlikte Sovyet şarkıları söyledik" dedi. Ajanlarla birlikte canlı söylenen parçalara eşlik ettiğini söyleyen Putin, bu parçalar arasında Rus yurtseverlerin "Anavatan'ın Başladığı Nokta" adlı şarkısının da bulunduğunu belirtti.

Casuslara parlak bir gelecek sağlama sözü veren Putin, "Saygın yerlerde çalışacaklarına ve parlak bir geleceğe sahip olacaklarına eminim" ifadesini kullandı.

Rusya Başbakanı, görüştüğü casuslar arasında basının büyük ilgisini çeken 28 yaşındaki Anna Chapman'ın olduğunu belirtmeyi de ihmal etmedi.

Kendisi de eski KGB ajanı olarak yurt dışında çalışma deneyimine sahip bulunan Putin, bir ajanın hayatının son derece zor olduğunu belirterek, "Düşünün, yabancı bir dile ana dili gibi hükmetmeli, düşünmeli ve konuşmalı. Diplomatik dokunulmazlığınız olmadan, yıllarca anavatana karşı vazifelerinizi yerine getirmelisiniz" dedi.

Putin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce de söylediğim gibi ajan skandalı ihanet sonucu ortaya çıktı. Hainlerin sonu her zaman bir çukurda alkol veya uyuşturucu bağımlılığıyla sonuçlanmıştır. Gizli servisler kendi kanunlarına göre yaşar ve bu sorunları çözmek onlara bağlı."

ABD'de gözaltında olan 10 casus, Rusya'da Batı adına casuslukla suçlanan 4 kişiyle Viyana'da takas edilmişti. Casuslardan on birincisi ise Kıbrıs Rum kesiminde kefaletle serbest bırakıldıktan sonra izini kaybettirmişti.

Sayfa Yükleniyor...