Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türkiye-Rusya ilişkilerini ortak projelerini ve son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye ve Rusya'nın enerji ve savunma alanındaki işbirliğinin önemine vurgu yapan Büyükelçi Hüseyin Diriöz, "Vizelerin kaldırılması için ilerleme sağlanması yakındır" şeklinde konuştu.

Büyükelçi Diriöz, "İlişkilerimiz her alanda gelişiyor ama en önemlisi tabi en üst düzeydeki bu ilişki düzeyi ve sıklığı bizce ilişkilere önemli bir ivme veriyor" dedi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti öncesinde NTV'nin sorularını yanıtladı. İkili görüşmelerin önemine vurgu yaptı.

Diriöz 17 Eylül tarihli İdlib mutabakatının Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin ne kadar etkin ve önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Diriöz, "Cumhurbaşkanımız ve Putin arasında 17 Eylül'de varılan İdlib mutabakatının büyük bir insani felaketi önlediği bütün dünya tarafından teslim edilmektedir. Bu da hem Türkiye'nin hem de bölgenin ve Rusya'nın yararına bir gelişme olmuştur" şeklinde konuştu.


Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Türkiye ve Rusya'nın enerji alanındaki işbirliğinin başarısına da dikkat çekti.

Büyükelçi Diriöz, "Bu şimdi töreni yapıacak olan proje de Türk Akımı 1'in deniz kısmının bitmesi ile ilgili bir etkinliktir. Bir de Türk Akımı 2 var. Yani enerji alanındaki işbirliğimiz son derece başarılı bir şekilde devam etmektedir. Zaten Türkiye'nin başka ülkelerle de enerji konusunda yoğun işbirlikleri vardır. Bunları da biliyorsunuz. Bölgede bir nevi enerji kavşağı durumundadır Türkiye" dedi.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz Türk ve Rus savunma bakanları ve Askeri yetkilierin temaslarının üst düzeyde devam ettiğini söyledi. S-400'lerin kurulumuna Ekim 2019'da başlanacağını belirtti.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Rusya ile vizelerin kaldırılması konusuna da değindi. Diriöz, "Konsolosluk istişareleri 1 Kasım'da yapıldı. Bunların sonucunda hizmet ve hususi pasaportlarla lojistik sektör ve kamyon şoförlerini vizeden muaf olması konusunda sonuca yaklaşıldı. Netice itibariyle bizim hedefimiz vize mufiyeti rejimine tamamen geri dönülmesidir" şeklinde konuştu.