Rusya Başbakanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da yeni bir cami yapılacağına dair söz verdi.

Putin, Rus televizyonlarından canlı yayınlanan bir "soru-cevap" programında, ülkenin değişik yerlerinden gelen soruları yanıtladı.

Putin bir soru üzerine, başkent Moskova'da yeni bir cami yapılacağı sözü vererek, "Moskova'da bir cami inşaatı planlanıyor. Ve yapılacak" diye konuştu. Putin'in sözünü ettiği caminin Tatarların yaşadığı Moskova'nın güneydoğu bölgesine yapılması planlanıyor. Yerel yöneticiler buradaki caminin inşaatının bölgede yaşayan Müslüman olmayan halkla koordine edileceğini açıklamıştı.

ETNİK SALDIRILAR
Putin, bir izleyicinin özellikle başkent Moskova'daki etnik çatışma tehlikesiyle ilgili sorusu üzerine, Moskova'daki son saldırıların, yetkililerin, 28 yaşındaki Spartak Moskova taraftarı Yegor Sviridov cinayetini soruşturmasındaki ihmalinden kaynaklandığını söyledi.

Hükümetin olaya ilişkin uygun bir karşılık veremediğini kaydeden Putin, "Bu da huzursuzluğun artmasına neden oldu. Cinayeti işleyenler serbest bırakıldı ama bu bile kimseye yasaları ihlal etme hakkı vermez. Hükümet, ırkçı eylem düzenleme yönündeki her türlü girişime sert karşılık vermeyi sürdürmeli" dedi.

İSLAM'A KATOLİKLERDEN DAHA YAKINIZ
Kimden gelirse gelsin her türlü aşırılığın önlenmesi gerektiğini ifade eden Putin, "Kafkasları (Rusya Federasyonu'na bağlı Kafkas Cumhuriyetlerini) ve diğer ülkeleri aynı kefeye koymak doğru değil. Kaldı ki Kafkas diye bir millet de yok" diye konuştu.

Rusya'nın kuruluşundan itibaren çok uluslu ve dinli bir devlet olduğunu belirten Putin, "Bizim ortak amacımız dini, dili ve ırkı ne olursa olsun her vatandaşımızın ülkede kendini eşit ve huzurlu hissetmesidir. İnsanlarımıza ülkemizin tek olduğunu anlatmak lazım. Rusya topraklarında çeşitli uluslar yüzyıllarca barış içinde yaşamıştır. Biz Doğulu Hristiyanlarız: Ortodoksuz. Bazı bilimadamları Doğu Hristiyanların bir çok ilkesinin İslam'a daha yakın olduğunu söylüyorlar. Katoliklere daha uzağız" dedi.