Putin'den müdahaleye şartlı yeşil ışık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetiminin kimysal silah kullandığının kanıtlanması halinde, Suriye'deki tutumunu değiştirerek, askeri müdahaleye onay vereceğini söyledi.

04.09.2013 - 09:57

Putin'den müdahaleye şartlı yeşil ışık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin, Suriye'ye yönelik olası askeri müdahalesiyle ilgili uluslararası haber ajansı AP ve Rus televizyonuna konuştu.

Putin, Esad yönetiminin kimyasal silah kullandığının şüpheye yer bırakmayacak şekilde kesinleşmesi halinde Suriye politikasında değişikliğe gideceği sinyali verdi.

Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığının kanıtlanması halinde Rusya'nın BM onayıyla bir askeri müdahaleye izin vereceğini belirten Putin, bu olmadığı sürece Suriye'de meşru iktidar olarak gördükleri Esad yönetimine silah satmaya devam edeceklerini söyledi.

İSTİHBARAT RAPORLARI ETKİLİ OLDU
Geçmişte Suriye'deki kimyasal saldırıları "Saçmalık" olarak değerlendiren Putin’in tutum değiştirmesinin nedenleri arasında kendisiyle paylaşılan istihbarat raporları olduğu iddia ediliyor.

Bu istihbaratın bir kısmının da Türkiye'den geldiği iddialar arasında. Suriye politikasında değişime yol açan istihbarat bilgileri arasında MİT'in hazırladığı raporların da geniş yer tuttuğu belirtiliyor.

BAN: GÜVENLİK KONSEYİ HAREKETE GEÇER
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığının kanıtlanması halinde, Güvenlik Konseyi'nin harekete geçmesi gerekeceğini söyledi.

Kimyasal silaha başvurmanın savaş suçu olduğunu vurgulayan BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'de kimyasal saldırının doğrulanması halinde sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirtti.

'DAHA DERİN KAOSA SÜRÜKLENİR'
Askeri güce başvurmanın sadece meşru müdafa çerçevesinde veya BM Güvenlik Konseyi kararı ile yasal olacağını belirten Ban, Suriye'ye müdahalenin ülkeyi daha derin bir kaosa sürükleyebileceği uyarısını da yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...