Putin'den Obama'ya yeşil ışık

Fransa'da yarın düzenlenecek Normandiya çıkarmasının 70. yıldönümü töreni liderler zirvesine dönüşebilir. Obama'yla görüşmeye açık kapı bırakan Putin, "Obama isterse görüşürüz" dedi. Putin, Ukrayna'da Rus askeri bulunmadığını da söyledi.

Putin'den Obama'ya yeşil ışık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Normandiya çıkarmasının 70. yıldönümü törenleri için yarın Fransa'da olacak.

Ukrayna toprağı Kırım'ı işgal sonrası ABD ve AB'nin yaptırım uyguladığı Rusya, Batılı liderlerle görüşmeye sıcak baktığını duyurdu.

Ziyareti öncesi Fransız TF1 televizyonuna konuşan Putin, ABD Başkanı Barack Obama ile ikili görüşmeye hazır olduğunu söyledi. 

MERKEL VE HOLLANDE'LA GÖRÜŞECEK
Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın yanısıra Almanya Başbakanı Angela Merkel'le ikili görüşme yapması bekleniyor.

"Ukrayna'da Rus askeri yok" diyen Putin, Rusya'nın Ukrayna'yı kendisine bağlama gibi bir düşüncesi bulunmadığını belirtti.

Putin, "Hiçbir zaman böyle şeylerle uğraşmadık ve uğraşmayacağız da. Ukrayna hükümeti kendi halkıyla diyalog kurmak zorunda ve bunu tank, uçaklar aracılığıyla değil, konuşarak yapmalı. İnsanlar nerede yaşarlarsa yaşasınlar bazı haklara sahiptirler ve bu hakların korunması gerek" dedi.

ESAD'A DESTEĞİNİN NEDENİ
Suriye'de yaşanan iç savaş ve Beşşar Esad'a verdiği destekle ilgili görüşlerini de dile getine Putin şunları söyledi:

"Suriye'nin Sudan, Irak ve Afganistan gibi olmasından korkuyoruz. Bu yüzden meşru yönetimin Suriye'de görev başında kalmasını istiyoruz. Böylelikle Suriye hem Rusya hem de batı ülkeleriyle işbirliği yapabilir. O zaman Suriye'deki rejimi modernize etme ve daha yaşanabilir bir toplum tesis etme konularını tartışabiliriz."

Fransa'nın Normandiya kıyılarında yapılacak anma törenine Rusya Devlet Başkanı Putin'in yanısıra ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da katılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...