Putin'den yeni kabineye onay: Lavrov ve Şoygu devam ediyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Başbakan Medvedev'in sunduğu yeni kabineyi onayladı. Dışişleri Bakanı Lavrov ve Savunma Bakanı Şoygu yeni kabinede de yer altı. Kabinede 10 başbakan yardımcısı görev yapacak.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 18.05.2018 - 16:01 | Son Güncelleme : 18.05.2018 - 16:03

Putin'den yeni kabineye onay: Lavrov ve Şoygu devam ediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitriy Medvedev'in sunduğu yeni kabineyi onayladı.

Rusya'da mart ayında düzenlenen seçimlerde dördündü kez devlet başkanı seçilen Vladimir Putin, Medvedev tarafından sunulan kabineyi onaylayarak, yeni kabinede yer alan isimlerin kendilerini kanıtlamış, tecrübeli isimler olduğunu belirtti.

Yeni kabinede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin görevlerine devam edecek isimler arasında ön plana çıkıyor.

Türkiye’de özellikle Türk domatesinin ithalatına karşı çıkan açıklamalarıyla tanınan Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev ise koltuğunu Dimitriy Patruşev’e bırakırken, başbakan yardımcıları İgor Şuvalov ve Arkadiy Dvorkoviç de yeni kabinede yer almayacak.

MEDVEDEV'E 10 BAŞBAKAN YARDIMCISI

Medvedev'in önerdiği yeni kabinede 10 başbakan yardımcısı yer alıyor.

Medvedev'in yardımcılıklarını yapacak diğer isimler şöyle: Tatyana Golikova, Yuriy Trutnev, Olga Golodets, Vitaliy Mutko, Dmitriy Kozak, Yuriy Borisov, Aleksey Gordeyev, Maksim Akimov, Konstantin Çuyçenko.

Maliye Bakanı Anton Siluanov, görevini koruyup, aynı zamanda başbakan birinci yardımcılığı görevine yükseltilirken, Ticaret Bakanı Denis Manturov, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Maksim Topilin ve Spor Bakanı Pavel Kolobkov da koltuğunu koruyan isimler arasında yer aldı.

Putin, mart ayında yapılan seçimlerde elde ettiği başarıyla normal şartlarda 6 yıl sürecek yeni dönemine 7 Mayıs’ta yemin ederek başlamıştı.

Yemin töreninin ardından yenisinin kurulması için hükümet istifa etmiş, Putin’in başbakan adayı olarak bir kez daha Medvedev’i göstermesinin ardından Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma teklifi onaylamıştı.

Sayfa Yükleniyor...