İlişkili Haberler

Rusya Güvenlik Konseyi Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, bugün yapılan stratejik planlama kurumlar arası komisyon toplantısında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla 2020 yılına kadar geçerli olacak Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin yeni şeklinin ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Rusya'nın sosyo ekonomik gelişimi ve ulusal güvenlik arasındaki temel ilişkiye dayanan stratejideki düzenlemeyle, ülke kaynaklarının en etkin şekilde kullanımı ve dış dünyaya yakınlaşması öngörülüyor" denildi.

Yapılan yeni düzenlemeyle aynı zamanda, "Rusya'nın ulusal çıkarlarına yönelik yeni tehditlere karşı ve ulusal önceliklerin hayata geçirilmesi için, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının içeride ve dışarıda olumlu şartları oluşturma çabalarının birleştirilmesinin amaçlandığı" kaydedildi.

Strateji değişikliğinin planlı olarak her 6 yılda bir düzenlendiği kaydedilen açıklamada, mevcut Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin 12 Mayıs 2009'da yine devlet başkanı tarafından onaylandığı hatırlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, dış politika ve stratejik planlama belgelerinin güncellenmesi ile Ulusal Güvenlik Stratejisi'nde düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişti.