Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'daki kriz sonrası ilk kez basın toplantısı yaptı. Ukrayna'da anayasaya dayanmayan bir darbe gerçekleştirildiğini söyleyen Putin, Viktor Yanukoviç'in Ukrayna'nın meşru devlet başkanı olduğunu belirtti.

Yanukoviç'in bir siyasi geleceğinin olmadığını dile getiren Putin, "Ancak Ukrayna'da kalsaydı, öldürülecekti" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri güç seçeneğiyle ilgili şunları söyledi: "Şu anda askeri güç kullanacak bir durum yok. Ancak böyle bir durum ortaya çıkabilir. Tatbikatlar Ukrayna'daki durumla ilgili değil. Savunma Bakanılığı daha önce planlamış ve bana sunmuştu. Askerlerin dün üslerine dönmesi emrini bizzat ben verdim. Ancak bazı durumlarda askeri güç kullanılabilir. Askeri güç seçeneğine Kiev de dahildir."

'ÜÇ ŞEKİLDE GÖREVDEN ALINABİLİR'
'Ukrayna'nın meşru devlet başkanı Viktor Yanukoviç'tir. Şimdiki devlet başkanı meşru değildir" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yanukoviç'in sadece üç şekilde görevden alınabileceğini iddia etti.

Putin: "Yanukoviç ölebilir, çekilebilir ya da anayasa çerçevesinde görevden alınabilir. Bütün anayasal mahkemeler Ukrayna'da lagvedildi. Savcılara bir takım haklar verilerek, davalar ve soruşturmalar başlatıldı. Eğer bir suç varsa dava açılabilir soruşturma açılabilir ancak şu anda kimsede böyle bir yetki yok."

'GÜÇ GÖSTERİSİ YAPILDI'
"Ukrayna da bir güç gösteri yapıldı. Güçlerini göstermek istediler ama tam tersini gördüler" diyen Rusya Devlet Başkanı Putin, 'Bu durumdan Ukrayna'nın doğu ve güneyi olumsuz etkilendi. Doğu bölgelerinde oligarşi var. Şu anda güçlerinin arttığı düşünülüyor. Fakat insanların yasal çerçevede hareket etmesi gerekiyor. İnsanlar, kendi kaderlerine kendi karar vermeli. Ülkenin geleceği de ancak bu şekilde belirlenebilir. Şimdiki otorite, hükümet yetkili tartışılır" şeklinde konuştu.

'KIRIM'I ALMAK GÜNDEMİMİZDE DEĞİL'
"Kırım'ın Rusya ile birleştirilmesi konusu gündemimizde değil" diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım dahil, bazı bölgelere insanı yardım yapacaklarını duyurdu. Putin, insani yardım için çalışmaların sürdüğünü, detayları şimdi açıklamayacağını da belirtti.

'G-8'E HAZIRIZ'
G-8 zirvesini düzenlemeye hazır olduklarını da vurgulayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Biz G-8 Zirvesi'ni düzenlemeye hazırız. Toplantıya katılıp katılmamak liderlerin kendi kararı" şeklinde konuştu.