PYD ile ilk temas

IŞİD'e yönelik hava saldırılarına öncülük eden ABD, Kürt partisi PYD ile ilk kez temasa geçti. ABD Dışişleri Sözcüsü, görüşmede operasyonlar ve Kobani'deki son durumun masaya yatırıldığını söyledi.

Haberler 16.10.2014 - 23:19

PYD ile ilk temas

Kobani ve çevresinde IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenleyen ABD, bölgedeki Kürt partisi PYD ile ilk kez doğrudan iletişime geçti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin yaptığı açıklamaya göre doğrudan görüşme geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti.

Daha önce PYD ile dolaylı görüşmeler yapıldığını belirten Psaki, doğrudan görüşmeye ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ve PYD yöneticilerinin katıldığını söyledi.

Sözcü, görüşmede IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyonun operasyonları ve Kobani'deki son durumun masaya yatırıldığını kaydetti.

'TÜRKİYE'DEN MEMNUN AYRILDILAR'
Öte yandan Türkiye'nin IŞİD'e karşı koalisyonda üstlenebileceği ek roller üzerine görüşmelerde bulumak için Ankara'ya gelen ABD askeri heyetinin temaslardan memnun kaldığı bildirildi.

Açıklama ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Amiral John Kirby'den geldi. Görüşmelerin "çok çok iyi" geçtiğini belirten Kirby, Türkiye'nin koalisyona şu anki taahhütleri dışında yapabileceği ek katkıların masaya yatırıldığını söyledi.

Görüşmenin ayrıntılarına ilişkin bilgi vermekten kaçınan Pentagon Sözücüsü "Askeri delegasyonumuz oldukça olumlu bir raporla geri dönüyor" demekle yetindi.

Sayfa Yükleniyor...