Rabiya Kadir Tokyo'da

Muhalif Uygur lider Rabiya Kadir Tokyo'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Kadir, Urumçi'de bir gecede 10 bin kişinin kaybolduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 29.07.2009 - 10:14

Rabiya Kadir Tokyo'da

Sürgündeki Uygur lideri Rabiya Kadir, Çin'in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bu ay başında meydana gelen olaylar sırasında başkent Urumçi'de bir gecede yaklaşık 10 bin kişinin kaybolduğunu iddia etti.

Rabiya Kadir, Japonya'yı ziyaretinin ikinci gününde düzenlediği basın toplantısında, "Urumçi'de yaklaşık 10 bin kişi bir gecede kayboldu. Nereye gittiler? Öldülerse neredeler?" diye sordu.

Olayların ardından Amerikan hükümetinin tutumundan ise şaşkınlık ve hayalkırıklığı duyduğunu söyleyen Kadir, "ABD'nin yanıtı biraz mesafeliydi. Şaşırdım ve hayalkırıklığına uğradım" dedi.

ABD'de sürgünde yaşayan Kadir, buna karşın Amerikan yönetiminin tutumunda bir değişiklik beklediğini sözlerine ekledi.

Çin makamlarından yapılan resmi açıklamalara göre, 5 Temmuz'da Urumçi'de Uygurlar ile Çin'de etnik çoğunluğu oluşturan Hanlar arasında patlak veren şiddet olaylarında 197 kişi öldü.

ÇİN'DEN JAPONYA'YA PROTESTO
Öte yandan Japonya'nın Pekin büyükelçisinin, ziyaretten duyulan "hoşnutsuzluğun" iletilmesi için Çin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

Bakanlık yayımladığı bildiride, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Vu Davei'nin, Japon Büyükelçisi Yuji Miyamoto'yu bugün makamına çağırdığını ve büyükelçiye Rabia Kadir'in ziyaretiyle ilgili "Pekin'in ciddi protestosunu" ilettiğini belirtti.

Bildiride, Vu Davei'nin, büyükelçiye, "Japon hükümetinin Rabia Kadir'in Japonya'da ayrılıkçı faaliyetlerde bulunmasını engellemek için derhal önlem almasını" da istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...