Rasmussen: Suriye'ye müdahale niyetimiz yok

Suriye'deki süreci yakından takip ettiklerini ifade eden NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Müdahale etmeye niyetimiz yok" dedi ve ekledi: "Müttefiklerimizden Türkiye'nin Suriye'ye komşu olması da bir diğer endişe kaynağımız..."

Anadolu Ajansı 18.04.2012 - 22:58

Rasmussen: Suriye'ye müdahale niyetimiz yok

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye'de yaşanan şiddet olayları nedeniyle Türkiye için endişelendiklerini söyledi.

Rasmussen, NATO dışişleri ve savunma bakanları ortak toplantıları sırasında basına açıklamalarda bulundu.

Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren Rasmussen,''Suriye'deki durum muhakkak endişe kaynağı. Suriye'de kan akmasından derin üzüntü duyuyor, sivillere baskıyı şiddetle kınıyoruz. Müttefiklerimizden birisi Türkiye'nin Suriye'ye komşu olması bir diğer endişe kaynağımız ve bu ülkede yaşananlar Türkiye'yi pekala etkiliyor. Durumu elbette yakından izliyoruz fakat Suriye'ye müdahale niyetimiz yok, eyleme geçmeyi düşünmüyoruz'' diye konuştu.

TÜRKİYE'DEN TALEP GELİRSE...
Türkiye'den dış tehditle ilgili bir talep gelmesi durumunda 'kuralların açık' olduğunu söyleyen Rasmussen,

"Herhangi bir NATO üyemizin gündeme getireceği her konuda danışmalara hazırız. Fakat şu ana dek herhangi bir talep almadık. Süreci yakından takip etmeyi ve gözetlemeyi sürdürüyoruz'' ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU SINIR OLAYLARINI ANLATACAK
Toplantıya Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, katıldı.

Avrupalı mevkidaşlarıyla temaslarda bulunan ikilinin çalışma yemeğinde meslektaşlarını 'Suriye'deki gelişmeler ve sınır olaylarıyla ilgili' tekrar bilgilendirmeleri bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...