Türkiye 12 Eylül'de anayasa referandumu için sandık başına gitmeye hazırlanırken, oylama dünya basınının gündeminde de yer almaya başladı.

Wall Street Journal'da Joe Parkinson imzası ile çıkan bir makalede, referandumun AK Parti için bir test niteliğinde olduğu yazıldı.

Haberde, "Pazar günü oylanacak olan anayasa değişikliği referandumu, AK Parti iktidarının bir üçüncü dönemi garanti edip etmeyeceği ve AB üyeliği için gereken reformları gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine yönelik bir test olma özelliği taşıyor" denildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

"Önerilen 26 değişiklikten çoğu tartışmalı değil, ancak paket yine de yoğun ve gitgide düşmanca bir hal alan tartışmalara neden oldu. Erdoğan reformların Türkiye'yi AB standartlarına getirmek için gerekli olduğunu söylerken, muhalefet partileri değişikliklerin meclisin yargı üzerinde kontrol sağlaması anlamına geleceğini söylüyor.

Anketler net bir kazanan gösteremiyor. Çok küçük bir farkla alınacak bir zafer veya yenilgi genel seçimler öncesinde hükümetin cesaretini kırabilir ve oy kazanmak için yapılan harcamayı anormal boyutlara taşıyabilir. Öte yandan, analistler yatırımcıların çıkacak sonucun etkisini göz ardı ettiklerini belirtiyor.

Viyana merkezli Credit Agricole Cheuvreux SA gelişmekte olan ülkelerden sorumlu analisti Simon Quijano-Evans, “Geçtiğimiz hafta yapılan anketler tek bir şey gösteriyor: Halen evet oyları kazanacakmış gibi gözükse de, aradaki fark zaman geçtikçe daralıyor. Sonuç olarak fark çok az olacak” dedi."

YATIRIMCILAR KENDİNİ GÜVENE ALMALI
Makalede bundan sonra referandumun finansal etkileri üzerine şu değerlendirmeler yer aldı:

"Morgan Stanley ekonomistleri, Pazartesi günü müşterilerine olası risklere karşı kendilerini güvence altına almalarını belirtti ve özellikle Türkiye’de oturmayan yatırımcıların “belirgin bir destek farkı” tahmin ettiklerini ifade etti.

Merrill Lynch ise referandum da şansların eşit olduğunu belirtti. AK Parti hükümetinin mali disipline olan bağlılığı hakkındaki endişeler geçen ay bütçe açığını kısıtlayan yasamaya yönelik planların iptal edilmesi kararıyla artmıştı.