Referandumda kaç kişi oy kullandı?

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi uyarılara rağmen sandığa giderek, bağımsızlık referandumunu yaptı. Dünyadan tepki açıklamaları gelmeye devam ediyor. İsrail hükümeti ise referandumu konuşma yasağı getirdi.

NTV Haber 26.09.2017 - 12:49

Referandumda kaç kişi oy kullandı?

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nde tartışmalı referandum sona erdi. Referandum komisyonuna göre seçimlere katılım oranı yüzde 72 oldu. Oy verme işlemine 3 milyon 305 bin seçmen katıldı.

Türkmen ve Arapların boykot ettiği referandumda sonuçların 3 gün içinde açıklanması bekleniyor.

Oy verme işlemi sona erse de referanduma tepkiler devam ediyor. Irak Başbakanı Haydar el İbadi Bağdat'ta ortak operasyonlar komutanlığını ziyareti sırasında konuştu. Irak Başbakanı İbadi referandum sonuçlarını tanımayacaklarını yineledi.

Zorla oy kullandırma ve tehdit şikayetleri aldıklarını belirten Irak Başbakanı İbadi, "Referandumu yapan yetkililere yönelik tedbirlerimiz artacak" dedi.

Daha önce referandumun ertelenmesi yönünde çağrılar yapan ABD, referandumdan dolayı "hayalkırıklığı" yaşadığını bildirdi. Hem Beyaz Saray hem de Dışişleri Bakanlığı "Irak'ın toprak bütünlüğü" vurgusu yaptı.

Birlemiş Milletler de uyarılarda bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres özellikle Kerkük'ün de dahil edilerek tartışmalı bölgelerde düzenlenen referandumun "istikrar bozucu" olduğu yorumunu yaptı.

Kürt yönetiminin bağımsızlık adımına verdiği destekle bilinen İsrail'de ise referandumu konuşmak yasaklandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu referandum hakkında hükümet adına herhangi bir yorum yapılmasını yasakladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun referandumu destekleyen açıklaması Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Sayfa Yükleniyor...