Reformcuların tutulduğu cezaevi  kapatılıyor

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, gözaltına alınan reformcuların tutulduğu düşünülen Kahrizek cezaevinin kapatılması talimatını verdi.

28.07.2009 - 14:53

Reformcuların tutulduğu cezaevi  kapatılıyor

Reformcu internet siteleri, 12 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarını protesto eden göstericilerin bir kısmının Kahrizak Cezaevi’nde tutulduğunu duyurmuştu. Seçime hile karıştırıldığını savunan reformcu cumhurbaşkanı adayı Mir Hüseyin Musavi de, dün çok sayıda muhalifin gözaltında olduğunu belirtip yargının bu durumdan haberdar olmadığını öne sürmüş ve dini liderlerden anayasa saygı göstermelerini istemişti.

Eleştirilerin hedefinde yer alan Kahrizak Cezaevi, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in talimatıyla kapatılıyor.

Cezaevinin kapatılmasına gerekçe olarak, "tutukluların haklarının korunması için gerekli standartların bulunmaması" gösterildi.

İran'da 12 Haziran’da yapılan devlet başkanlığı seçiminden sonraki gözaltıları araştırmak için oluşturulan özel parlamento komisyonunun sözcüsü olan Celili, Hamaney'in, Kehrizek'te tutuklu haklarının korunması için gerekli koşulların bulunmadığına inandığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...