Kenya’da üçüncü gününe giren kanlı AVM baskınında, Eş-Şebab militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığı belirtildi. Çatışmalarda iki militanın öldürüldüğü açıklandı. Yetkililer, saldırganların farklı milletlere mensup olduğunu bildirdi.

Güvenlik güçleri, abluka altına aldıkları AVM'ye son bir operasyon düzenleyerek teröristleri etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Kenya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, rehinelerin büyük kısmının kurtarıldığı belirtildi. Bakanlık, ölü sayısını ise 68 değil, 62 olarak verdi.

MİLİTANLAR ATEŞ YAKTI
Kenyalı yetkililer, AVM'den çıkan dumanların, militanların ateşe verdiği şiltelerden kaynaklandığını bildirdi. Hepsinin erkek olduğu ancak bazılarının kadın kılığına girdiği belirtilen militanların, aynı zamanda AVM içindeki bir süpermarketi ateşe verdiği belirtildi.

AVM’de patlamalar duyulurken, dumanlar yükseldiği görüldü. Cecilia adındaki bir görgü tanığı Reuters’a verdiği bilgide, saldırganlardan üç tanesini gördüğünü söyledi.

Görgü tanığı, “Yola çıkış olan noktadan her yere ateş ediyorlardı... Etrafındaki insanların vurulduğunu gördüm, tek yapabildiğim dua etmekti” dedi.

Kenyalı yetkililer, rehine krizinin bugün sona ereceğini ve güvenlik güçlerinin başarısıyla sonuçlanacağını söyledi.

'KAÇMALARINA İZİN VERİLMEYECEK'
Eş-Şebab’ın Cumartesi günü başlattığı saldırıda şu ana kadar en az 68 kişi öldü. Ölenler arasında 33 yaşındaki İngiliz mimar Ross Langdon ve Türk asıllı Hollandalı eşi Elif Yavuz’un da olduğu bildirildi. Yavuz’un iki hafta içinde doğum yapmayaz hazırlandığı öğrenildi.

Kenyalı yetkililer, militanların yargılanması için kaçmalarına izin verilmeyeceğini belirtti.