Rusya, yaklaşık son on yılda eski Sovyet bloğu ülkelerinde meydana gelen 'Renkli devrimler'den hala endişe ediyor.

Rusya Güvenik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulundu.

'Renkli devrimler'in tekrarlanmasının hala ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen Patruşev, "Ukrayna, Kırgızistan ve Tacikistan'daki gelişmeleri her gün takip ediyoruz. Bu ülkelerde meydana gelen olaylar, bizim için tehlike oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Patruşev, yakın zamanda bu konuların ayrıntılı biçimde ele alınacağını kaydetti.

2003'de Gürcistan, 2004'de Ukrayna ve 2005'de Kırgızistan'da muhalif hareketlerin seçim sonuçlarına itiraz ederek düzenledikleri büyük sokak gösterilerinin ardından iktidarlar el değiştirerek, Batı ile daha yakın ilişkiler kurmayı öngören yönetimler göreve gelmişti.

Ancak 2010'da Ukrayna'da yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Viktor Yanukoviç'in, 2012'de ise Gürcistan'daki parlamento seçimlerini Bidzina İvanişvili'nin kazanmasının ardından yaşanan süreçler 'karşı devrim' olarak nitelendirildi.

Kırgızistan ve Tacikistan ise Orta Asya bölgesinde siyasi istikrarını sağlayamayan ve ekonomik durumu her geçen gün kötüye giden iki ülke konumunda. Rusya'nın Kırgızistan, Tacikistan ve Ukrayna'da askeri üstleri bulunuyor.