İtalya'da Başbakan Renzi yerel seçimde hayal kırıklığı yaşadı

İtalya'da Başbakan Matteo Renzi önderliğindeki Demokratik Parti, 7 bölgede düzenlenen yerel seçimlerde sandıkta hayal kırıklığı yaşadı. İktidar partisi beklenenden düşük oy aldı.

NTV Haber 01.06.2015 - 11:49

İtalya'da Başbakan Renzi yerel seçimde hayal kırıklığı yaşadı

İtalya’daki yerel seçimlerde resmi sonuçlar henüz açıklanmadı. Ancak sandıklardan gelen ilk sonuçlar geçtiğimiz yılki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 40'ın üzerinde oy alan sosyal demokrat iktidar partisinin yüzde 22 oy oranıyla birinci geldiğini gösteriyor.

Eski komedyen Beppe Grillo'nun önderlik ettiği Avrupa Birliği'ne ve kemer sıkma politikalarına karşı olan 5 Yıldız Hareketi ise yüzde 19'la iktidar partisini izledi.

Aşırı sağcı Kuzey Ligi partisi de yüzde 12 ile eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin Forza İtalya partisinin 2 puan önüne geçti.

7 eyalette düzenlenen yerel seçimler anayasa, eğitim ve iş alanında reform yapmak isteyen Başbakan Matteo Renzi için kilit önem taşıyor.

Seçim sonuçlarının işçi sendikaları ve muhalefetin itirazı ile karşı karşıya olan Renzi'nin elini zayıflatacağı yorumları yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...