Reuters: Obama hayal kırıklığına uğratacak

Reuters, Obama'nın Filistin sorununda yeni bir şey söylememesinin Müslümanlarda büyük hayal kırıklığı yaratacağını duyurdu. AFP'ye göre konuşmayı 30 televizyon kanalı canlı verdi.

Haberler 04.06.2009 - 15:33

ABD lideri Obama'nın Mısır'da yaptığı tarihi konuşma dünyada da yankı buldu.

Reuters haber ajansı, konuşmaya Müslümanların ilk tepkilerine ilişkin haberinde Obama'nın Müslümanlarla yeni bir başlangıç arayışındaki konuşmasında İsrail-Filistin sorununu sona erdirmek için yeni bir girişim önermemesinin büyük olasılıkla birçoklarını hayal kırıklığına uğratacağı yorumuna yer verdi.

Associated Press (AP), Müslümanların ilk tepkilerinin, kendilerine yönelik değişen Amerikan yaklaşımını işaret ettiği şeklinde olduğunu ancak bazılarının Obama'nın sözlerini destekleyecek hareketlerini görmeye ihtiyaç olduğunda ısrar ettiğini duyurdu.

Ajans Kahire'den geçtiği haberinde, Obama'nın konuşmasında Müslümanların duymak istediği birçok konuya değindiğini belirterek, ABD liderinin Filistinlilerin bir devleti olması gerektiğini ve Batı Şeria'da devam eden İsrail yerleşimlerinin meşru olmadığını vurguladığına işaret etti.

Obama'nın Irak'tan 2012'ye kadar bütün Amerikan askerlerinin çekileceği teminatı ve Afganistan'daki Amerikan varlığının kalıcı olmayacağı sözü verdiğini hatırlatan AP, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın sözcülerinden Nebil Ebu Rudeyne'nin de şu sözlerini aktardı:

"Obama'nın konuşmasının Filistin'le ilgili bölümü yeni bir başlangıç için önemli bir adım. Konuşma, Filistin konusunda yeni ve farklı bir Amerikan politikasını gösteriyor."

30 TELEVİZYON CANLI YAYINLADI
Obama'nın konuşmasını Arap televizyonları canlı yayınladı. Ortadoğu'da aralarında Hizbullah'ın El Manar ve İran'ın El Alem kanallarının da bulunduğu birçok televizyon kanalı, konuşmayı Arapça çevirisiyle verdi.

AFP'ye göre, yaklaşık 1,5 milyar Müslümana hitap eden Obama'nın konuşması, 30 kadar televizyon kanalı tarafından verildi.

IRAK'TAN TEPKİLER
Irak hükümeti sözcüsü Ali El Debbağ da, konuşmayı tarihi ve önemli olarak niteleyerek, bunun yeni Washington yönetimini açısından olumlu bir yansıması olduğunu söyledi.

El Debbağ, Obama'nın konuşmasında Kur'an'dan bahsetmesinin olumlu değişimin önemli bir bölümünü oluşturduğunu ifade ederek, değişimi eylemle görme ihtiyacı olduğunu da vurguladı.

Bağdat Üniversitesi uzmanlarından Hazım el Nuami ise Obama'nın konuşmasının Iraklılar için yeni hiçbir şey vermediği değerlendirmesinden bulunarak, Obama'nın tek bir söz verdiğinin, bunun da azınlıkların haklarına saygı duymak ve uzlaşı içinde çalışmak olduğunu söyledi.

Nuami ayrıca, Obama'nın bütün söylediklerinin mesajının, kendisini Irak'ta bütün olan bitenlerin dışında tutmaya çalışmak olduğunu savundu.

Sayfa Yükleniyor...