Carney, Beyaz Saray'ın Reyhanlı'daki bombalı saldırılara ilişkin ilk açıklaması olarak, Türkiye'nin ABD'nin en güçlü ortaklarından biri olduğunu belirterek, "Türklerle terör tehditlerine karşı koymada omuz omuza çalışmaktayız ve bu saldırı (Reyhanlı'daki bombalı saldırılar), halklarımızı korumak ve bölgedeki istikrar ve şiddetle mücadele etmek için birlikte çalışma kararlılığımızı daha da güçlendirecektir" diye konuştu.

Günlük basın brifinginde Reyhanlı'daki bombalı saldırılara dair bir soruyu da yanıtlayan Carney, ABD'nin bu saldırıları kınadığını ve bu korkunç şiddete karşı Türkiye'nin yanında yer aldıklarını kaydetti. Carney, saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine en derin başsağlığı dileklerini ileterek, düşüncelerinin yaralılarla olduğunu söyledi.

Carney, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu noktayı her zaman, özellikle de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın buraya gelişi vesilesiyle dile getirmek önemli; Türkiye bizim en güçlü ortaklarımızdan biridir. Türklerle terör tehditlerine karşı koymada omuz omuza çalışmaktayız ve bu saldırı (Reyhanlı'daki bombalı saldırılar), halklarımızı korumak ve bölgedeki istikrar ve şiddetle mücadele etmek için birlikte çalışma kararlılığımızı daha da güçlendirecektir. Bu olayın, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama tarafından ele alınacak konulardan biri olacağına dair beklentim tam."

‘SURİYE’Yİ ELE ALACAKLAR’
Carney, iki dost ve NATO müttefikleri olarak Türkiye ve ABD'nin, bir dizi kritik küresel ve bölgesel meseleyi ele almada ortaklar olduğuna işaret ederek, Erdoğan ve Obama'nın, yapacakları görüşmelerde, iki ülkeyi de ilgilendiren Suriye konusunu kesinlikle konuşacağını ifade etti.

İki liderin ayrıca, Ortadoğu'da istikrar, ticaret ve ekonomik işbirliği ve genel anlamda küresel terörizmle mücadele konularını ele alacağını bildiren Carney, "Başbakan Erdoğan'ın ziyareti, Türkiye ile ABD arasındaki yakın ortaklığın ve bu ilişkiyi önümüzdeki zaman zarfında daha da genişletme ve derinleştirmeye verdiğimiz stratejik önemin altını çizmektedir" yorumunu yaptı.