Richard Moore, İngiliz dış istihbarat servisinin yeni başkanı oldu

İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore'un İngiliz dış istihbarat servisi MI6'nın yeni başkanı olarak atandığı bildirildi.

NTV Haber 29.07.2020 - 19:40

Richard Moore, İngiliz dış istihbarat servisinin yeni başkanı oldu

İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore görev süresi sona erdiğinde Türkiye'ye bu sözlerle veda etmişti.

57 yaşındaki İngiliz diplomat ve gizli servis çalışanı, İngiliz dış istihbarat birimi MI6'in (em ay siks) başına getirildi.

Richard Moore Eylül ayında, altı yıldır bu görevi yürüten Alex Younger yerine "Gizli İstihbarat Servisi" ya da kısa adıyla MI6'in başına geçecek.

Aslen İrlandalı olan ve Libya'da doğan Richard Moore, İngiliz gizli servisine 1987 yılında, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden dört yıl önce girdi. Aynı zamanda kariyer diplomatı olan Moore, Türkiye, Vietnam, Pakistan ve Malezya'daki diplomatik temsilciliklerde görev yaptı. Türkiye'ye iki kez atandı.

Moore, 90'ların başında, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde ve İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yaptı. 2014'de Ankara Büyükelçiliği görevine atandı. Görev süresi 2017'de sona erdi.

Moore görev süresi boyunca sosyal medyayı yoğun olarak kullandı. Türkçe twitler atan Moore takipçileriyle girdiği söz düellolarıyla da gündem oldu.

Sıkı bir Beşiktaş taraftarı olan Moore, takım şampiyon olduğunda elçilik binasına Beşiktaş bayrağı astırmıştı.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6'in görevi terörizmi durdurmak, düşman devletlerin faaliyetlerini önlemek ve İngiltere'ye siber avantaj sağlamak olarak tanımlanıyor. Moore'un önceliğinin Çin olacağı düşünülüyor.

RICHARD MOORE TÜRKİYE'YE BÖYLE VEDA ETTİ

Sayfa Yükleniyor...