Rio de Janeiro savaş alanı gibi

Brezilya'da uyuşturucu kaçakçıları ile polis arasında çıkan çatışmalarda Rio de Janeiro savaş alanına döndü.

Rio de Janeiro savaş alanı gibi

Brezilya'da Sao Paulo'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Rio de Janeiro'da, uyuşturucu kaçakçılarına karşı savaş açan polisin, kentin kuzeyinde yer alan Vila Cruzeiro varoşunun kontrolünü kaçakçıların elinden almayı başardığı bildirildi.

Güvenlik yetkililerinden Jose Beltrame, ''Bugün Vila Cruzeiro yeniden devletin hakimiyetine geçti'' dedi.

Beltrame, aralarında 6 zırhlı aracın da bulunduğu özel araçlarla destekli 200 özel polis timinin eroin kaçakçılarıyla 5 saatten fazla çatıştıktan sonra, Vila Cruzeiro'yu ele geçirdiğini ve kaçakçıların varoşu terk ettiğini belirtti.

Polisin kentin diğer kesimlerinde alarm halinde olduğunu belirten Beltrame, ''Bugün, kaçakçılara karşı daha başka operasyonlar düzenlenecek'' diye konuştu.

Yetkililer, Rio de Janeiro'da uyuşturucu kaçakçıları ve polis arasındaki çatışmaların 5 gündür sürdüğünü, ölü sayısının 30'a yaklaştığını, 180 kişinin gözaltına alındığını ve yaklaşık 60 aracın yakıldığını belirtiyor. Daha önce yapılan açıklamada, 23 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Uyuşturucu kaçakçıları tarafından kontrol edilen favelalarda (varoş) huzurun ve kamu hizmetlerinin sağlanması için 2007'de kurulan askeri polis teşkilatı, ilk kez 50 kalibrelik mitralyöze sahip askeri araç kullanıyor.

Rio de Janeiro'da, yaklaşık 2 milyon kişi, yani kent nüfusunun üçte biri, binden fazla favelada yaşıyor. Kent yetkilileri, 2014'e kadar bu favelaların 100 tanesinde düzeni tekrar sağlamayı hedefliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...