NTV

Rio de Janeiro'da güvenlik orduya devredildi

NTV Haber

Dünya
brezilya asker protesto
Kentin birçok yerine "Rio de Janerio'ya asker müdahalesine karşı" yazılı afişler bulunuyor.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinin güvenliğinden artık ordu sorumlu olacak. Devlet Başkanı Michel Temer, uyuşturucu çeteleriyle sık sık çatışmaların yaşandığı kentte artan şiddet olaylarının önüne geçebilmek için bu kararı aldı. Askeri rejim dönemi hala hatırlayan halksa karara tepkili.

İlişkili Haberler

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde asker sokağa indi. Kentin güvenliğinden artık ordu sorumlu olacak.

Kararın altında Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer'in imzası var. Temer, artan şiddet olaylarıyla mücadele edebilmek için askerleri devreye soktu.

Ordunun yürütüleceği operasyonların kontrolünün, tamamen hükümette olacağının altı çiziliyor.

Ancak, 1964-1985 yılları arasındaki askeri yönetim dönemini hatırlayan Brezilya halkı karara tepkili. Rio de Janeiro'da protesto gösterileri düzenlendi.

Karar "Şiddet olaylarını sona erdirmek için çete liderlerini yakalamak gerekiyor. Orduyu görevlendirmek sorunu çözmeyecek tam tersi bir etki yaratacak. Ordunun müdahelesi sırasında yoksullar, siyahlar ve gecekondu mahallerinde yaşayanlar ölecek" ifadeleriyle değerlendiriliyor.

Brezilya hükümeti, Rio'da başarı sağlanması halinde başka kentlerde de güvenliğin orduya devredilebileceğini söylüyor.

Brezilya, dünyada en fazla cinayetin işlendiği ülkeler arasında yer alıyor. Rio de Janerio kentinde polis ve uyuşturucu çeteleri arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Geçen yıl kentte, hırsızlık, saldırı ve cinayet vakalarında büyük artış yaşandı. Kentte uyuşturucu çetelerinin neden olduğu şiddet olayları nedeniyle okullar sık sık tatil ediliyor.

ETİKETLER