Rio'da karnaval ateşi

'Kral momo'nun kentin anahtarını almasıyla başlayan Rio karnavalı bu yıl da renkli görüntülere sahne oluyor. İlk kez devlet başkanının katıldığı karnavalda alınan önlemler arasında prezervatif dağıtımı da var.

Haberler 23.02.2009 - 22:02

Rio'da karnaval ateşi

Brezilya'nın Rio de Janerıo kentinde karnaval coşkusu yaşanıyor. Kral 'Momo'nun kentin sembolik anahtarını belediye başkanından almasıyla başlayan karnavalda samba okulları yaratıcı dekorları ve danslarıyla, hünerlerini sergiliyor.


Milyonlarca Brezilyalı ve on binlerce yabancı turist karnaval çerçevesinde küresel finansal krizle ilgili tüm endişelerini bir kenara bırakıp kendini eğlenceye bıraktı.

Bu yıl karnavalın Brezilya dışından katılımcıları da var. Fransa'nın ünlü "Moulin Rouge" şovundan dansçıları da karnavala renk kattılar.

Bu yıl karnavala ilk kez Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da katıldı. 12 okul Sambadromda 80 bin izleyicinin önünde, en iyi seçilmek için tüm hünerlerini sergiledi.

Rio belediyesi cuma günü başlayan karnavalın kenti kaosa sürüklememesi için sert tedbirler aldı. Başlatılan kampanyada, en ufak bir taşkınlık anında cezalandırılacak.

HÜKÜMET PREZERVATİF DAĞITTI
Bir başka ilginç uygulama da hükümetten geldi. Devlet başkanı Lula da Silva da sokaklara çıktı ve hükümetin satın aldığı 1.2 milyar prezervatifin dağıtımına başladı.

HIV virüsü taşıyanların artış gösterdiği Latin Amerika’da, Brezilya’nın Rio şehrindeki karnavalı devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva fırsat bildi ve AIDS ile mücadale kampanyası çerçevesinde karnavala katılanlara prezervatif dağıttı.

AIDS yayılmasını önlemek için  yapılan kampanyanın önemini göstermek isteyen Silva, sambacıların dans gösterileri sırasında karnavalı  izleyenlere prevervatif dağıtırken, bu rakamın bu ay 65 milyon prezervatife ulaşacağı açıklandı.

Ayrıca hükümetin, bu yıl kampanya için satın aldığı prezervatif sayısının  1.2 milyar olduğu kaydedildi.

Bu yıl karnaval için yarım milyondan fazla kişinin kente akın ettiği tahmin ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...