NTV

Rişavi IŞİD'e Zerkavi'den emanet

NTV Haber

Dünya
urdun-isid-risavi-bomba290115

IŞİD'in Ürdünlü pilot karşılığı takas etmeyi kabul ettiği Sacide er-Rişavi 9 yıldır Ürdün'de cezaevinde bulunuyor.IŞİD, 2006'da idam cezasına çarptırılan Sacide er-Rişavi'yi "mahkum kız kardeş" olarak tanımlıyor. IŞİD lideri Bağdadi, onu Zerkavi'nin emaneti olarak görüyor.

Ürdün'de 9 yıldır cezaevinde bulunan Sacide er-Rişavi'nin adı IŞİD'le rehine takasında gündeme geldi.

Iraklı olan Sacide er-Rişavi, eşi ve 3 militanla birlikte 2005'te Ürdün'ün başkenti Amman'da otellere yönelik saldırılarda yer almıştı.

İlişkili Haberler

9 kasım 2005, 3 otele düzenlenen saldırılarda toplam 57 kişi yaşamını yitirmişti. Sacide er-Rişavi'nin eşi ve diğer militanlar saldırılarda ölürken, 44 yaşındaki Er-Rişavi'nin üzerindeki patlayıcılar bomabanın önemli bir parçasını araçta tuttuğu için infilak etmedi.

Sacide er-Rişavi saldırıdan kısa bir süre sonra üzerindeki patlayıcılarla yakalandı.

Ürdün'de ölüme mahkum edilen ilk kadın olan Er-Rişavi, 2006 yılında idam cezasının askıya alınmasının ardından günlerini bir hücrede geçiriyor.

IŞİD'in serbest bırakılmasını istediği Sacide er-Rişavi'nin Irak'taki radikal gruplarla yakın ilişkisi olduğu iddia edildi.

Bir kardeşi 2006'da ABD tarafından öldürülen Irak El Kaidesi'nin eski lideri Ebu Musab ez-Zerkavi'nin en yakın adamıydı. Diğer iki kardeşiyse Felluce'de ABD ordusunun operasyonlarında öldü.

Sacide er-Rişavi'nin de, Ürdün'e bizzat Zerkavi tarafından gönderildiği söyleniyor.

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin, Er-Rişavi'yi ABD'nin öldürdüğü Zerkavi'nin bir emaneti olarak gördüğü belirtiliyor.

ETİKETLER