Rıza Sarraf'la birlikte yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve avukatları ön duruşmada hazır bulundu.

Hakim Richard Berman, Atilla'nın son iddianameye yönelik itirazlarını reddederek, iddianamenin geçerli olduğuna hükmetti. 

21 KASIM'DA SON ARA DURUŞMA YAPILACAK

Yargıç Berman, ana duruşma öncesi savunma tarafı ve savcılık arasındaki soruların giderilmesi için jürili duruşma öncesinde 21 Kasım Salı günü tekrar bir ara duruşma yapılmasına karar verdi.

Duruşmanın sonunda Atilla'nın avukatı Rokko'nun Yargıç Berman'a Sarraf'ın 27 Kasım'daki duruşmaya katılıp katılmayacağı sorusuna Yargıç Berman, "Hakim olarak şahitler ya da avukatlar gibi sorulara cevap verme zorunluluğum yok. Gözünüz dosyanızda olsun, dosyadan takip edin." yanıtını verdi.

Atilla'nın ise mahkeme salonundan ayrılırken "Ben nasıl sanık oluyorum ki?" demesi dikkati çekti.

SARRAF'IN DURUMUYLA İLGİLİ NOTA VERİLMİŞTİ

ABD Federal Hapishaneler bürosunun internet sitesinde, Sarraf'ın serbest bırakıldığı kaydı çıkması ve kendisinden haber alınamaması haberleri üzerine, Türkiye, ABD'de tutuklu yargılanan işadamı Sarraf'ın durumuyla ilgili olarak Washington yönetimine nota vermişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iş adamı Rıza Zarrab hakkında Türkiye’nin ABD’ye verdiği notayla ilgili olarak, daha önce nota verildiğini, cevap gelmeyince tekrar notayla sorulduğunu belirterek, "Dün hem (ABD) Adalet Bakanlığı'ndan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. 'Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok' diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur." demişti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Rıza Sarraf'ın durumuyla ilgili ABD'ye verilen notaya ilişkin, "ABD'den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bir bilgi ulaşmıştır." değerlendirmesinde bulunmuştu.